Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
12 Ağustos 2022 Cuma

Hans Böckler Vakfı: Enflasyon kışın yüzde 10’u aşar

Almanya’da enflasyon yüzde 7,5. Hans Böckler Vakfı’ndan Sebastian Dullien enflasyonun kışın yüzde 10’u aşabileceğini söyledi.

Almanya'da dün Federal İstatistik Dairesi (Destatis) tüketici fiyatlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 arttığı açıklamıştı. Ülkede enflasyon haziran ayında yüzde 7,6, mayıs ayında ise yüzde 7,9 olarak ölçülmüştü. 

Hafif yavaşlama 'ara düşüş'

Hans Böckler Vakfı Makroekonomi ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IMK) Bilimsel Direktörü Sebastian Dullien, enflasyondaki hafif yavaşlamayı ‘ara düşük’ olarak nitelendirdi. Eylül ayından itibaren enflasyonun tekrar yükselmesin beklediğini belirten uzman, "Dokuz avroluk biletler ve yakıt indiriminin eylül ayında sona ermesi 1,5 puanlık ek enflasyona yol açabilir" saptamasında bulundu. Dullien enflasyon oranının kışın yüzde 10 seviyesine çıkabileceğini de belirtti.

Destatis Başkanı Georg Thiel de, 9 avroluk bilet uygulaması ve benzinde vergi indirimin için akaryakıt vergilerinde yapılan indirimi, Temmuz ayında enflasyonda hafif bir düşüş yarattığını söyledi. 

En fazla fiyat artışı gıda ve enerjide

Ancak, enerji ve gıda fiyatları ise yine enflasyonu tırmandıran kalemler oldu. En fazla fiyat artışı yüzde 44,2 ile yağlarda görüldü. Süt ürünleri ve yumurtanın fiyatı yüzde 24,2, et ürünlerinin fiyatı ise yaklaşık yüzde 18,3 zamlandı.

Enerji ürünlerindeki yıllık artış ise yüzde 35,5 olarak gerçekleşti. Elektrik fiyatları, hanelerin kullandığı enerji için ek ücretinin kaldırılmasının bir sonucu olarak yüzde 18,1 oranında arttı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış da otomobil yakıtlarına uygulanan vergi indiriminin etkisiyle yüzde 23'e geriledi. Buna karşın kalorifer yakıtının fiyatı yüzde 102,6'lık artışla iki katına çıktı. Doğalgaz fiyatları ise yüzde 75,1 zamlandı.

Geri Dön 12 Ağustos 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN