Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Nisan 2024 Cuma

Sesinizi 3 bin dolara satar mıydınız?

İsviçreli Helena H. isimli bir kadın pandemi döneminde sesini 3 bin dolara Microsoft’a sattı. Şimdiyse psikolojisi bozuldu ve Microsoft'a dava açacak.

Kadının sesi, Microsoft’un sesli asistan desteğinde İsviçre Almancası olarak kullanıldı. Ancak kadın üç yıl sonra sesinin Microsoft dışında, çeşitli platformlarda da kullanılması nedeniyle sesini sattığı için büyük pişmanlık duydu. Helena, "Sesimi toplu taşımadan restaurantlara kadar her yerde duymaktan psikolojim bozuldu. Microsoft’a dava açıyorum“ açıklamasını yaptı. ABD’ye yerleşen ve orada müzisyen olarak yaşayan kadının mağduriyetini anlattığı videosu, TikTok’ta 100 bin kez izlendi.

20 Minutes medyayada yayımlanan haberde, Microsoft ABD, Helena ile bir iş sözleşmesi yapıldığını ve sesinin sözleşmede belirtilen şekilde kullanıldığını duyurdu. Siber güvenlik uzmanları, söz konusu davanın sonucunun, gelecekteki dijital ses düzenlemelerine ilişkin yasalara emsal olacağına dikkat çektiler. Kişinin sesinin kişisel hak kapsamına girdiği belirtilerek, ileride telif hakkına ilişkin düzenlemeler kapsamına alınabileceği öngörüsünde bulundular. 

Yalnızca ses değil görüntü de kopyalanabileceği uyarısında bulunuldu. Geçtiğimiz aylarda, Hon Kong’da çok uluslu bir firmada görevli bir finans çalışanı, online toplantıda deepfake kullanarak yönetici kılığına giren dolandırıcılara 25,6 milyon dolar havale etmişti. Hong Kong polisi tarafından yapılan açıklamada, video konferansındaki herkesin sahte olduğu, yöneticilerin ses ve görüntülerinin kopyalandığı duyurulmuştu.

Geri Dön 12 Nisan 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN