Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Haziran 2024 Cumartesi

İsviçreliler, Avrupa’nın en pahalı ilaçlarını kullanıyor

İsviçre'de yapılan bir araştırma, ülkedeki ilaç fiyatlarının Almanya'ya göre neredeyse iki kat pahalı olduğunu gösterdi.

İsviçreliler, Avrupa’nın en pahalı ilaçlarını kullanıyor

Santésuisse ve Interpharma tarafından yapılan Avrupa fiyat karşılaştırmasına göre, İsviçre’de benzer etken maddeli ilaçlar, komşu ülkelere göre yüzde 45,3 daha pahalı. Bu oran bazı jenerik ilaçlarda (muadil ilaçlar) yüzde 100’e kadar çıkıyor. Patentli ilaçlarda fiyat farkı yüzde 8,9 iken, patent süresi dolmuş ilaçlarda neredeyse yüzde 15'e kadar yükseliyor.

Araştırmada, ayakta tedavilerde kullanılan ilaçların maliyetinin 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artarak yaklaşık 9 milyar franka ulaştığı belirtildi.

Jenerik ilaç (muadil), orijinal markaya alternatif olan ve aynı etken maddeyi içeren ilaçlardır. Orijinal ilaçlarla aynı dozaj formunda bulunurlar.

Geri Dön 01 Haziran 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN