Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Ocak 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; Merkez Bankası'nın zararı ve LGBTİ bireyleri de kapsayan Eşitlik Yasası vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre’de Halk Sağlığı Dairesi (BAG), Dang humması vakalarının 2 yılda 10 kat artığı ve 26’dan 261’e çıktığını duyurdu. Virüsü taşıyan sinekler tüm kantonlara yayıldı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan BAG Sözcüsü Claudio Zaugg, SRF’ye verdiği demeçte, "Dang Humması’na yakalananların tamamı yurt dışında enfekte oldu. Pandeminin sona ermesiyle hastalıkların küresel yayılımı arttı" diye konuştu.

Merkez Bankası 3 milyar frank zarar açıkladı

İsviçre Merkez Bankasının (SNB) 2023 yılı ilk tahminlerine göre; yıllık zararın 3 milyar frank olduğu açıklandı. İsviçre frankının değer kazanması nedeniyle, yabancı para cinsinden hisse ve tahvil senetlerinde elde edilen karların azaldığı buna bağlı olarak SNB’nin bankalara faiz ödemek zorunda kaldığı duyuruldu.

Eşitlik Yasası LGBTİ bireyleri de kapsayacak

Basel Parlamentosu, tartışma yaratan Eşitlik Yasası’nı kabul etti. Kanton konseyinin kararına göre, LGBTİ bireyler Eşitlik Yasası kapsamına alındı. İsviçre’deki LGBTİ toplumu adına Michaela Seggiani (SP) ve Johannes Sieber (GLP), kararın insan hakları ve eşitlik konusunda önemli bir dönüm noktası olduğu vurguladılar.

Yasaya Sosyalist Parti, Liberal Parti ve Yeşil Liberaller onay verdi. Hristiyan Demokratlar ve iktidardaki Halk Partisi karşı çıktı, "Tekerleği yeniden icat etmenin bir anlamı yok, kadın ve erkek cinsiyetleri dışında üçüncü bir tür yaratmayın" dendi.

Davos Zirvesi başlıyor

Davos Zirvesi olarak da bilinen 54'üncü Dünya Ekonomik Forumu (WEF), İsviçre’nin Davos kasabasında bugün başlayacak. Federal hükûmet, hazırlıklar kapsamında güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve 5 bine yakın askerin bölgede görev alacağını duyurdu.

Geri Dön 14 Ocak 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN