Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Ekim 2023 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; genel seçimler ve Filistin-İsrail çatışmaları vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre’de geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimlerde, İsviçre Halk Partisi (SVP) oylarını artırarak birinci parti olmaya devam ederken Yeşiller Partisi büyük bir oy kaybına uğradı. SVP, oylarını bir önceki seçimlere göre 3,4 puan artırarak yüzde 29 ile birinci parti oldu. Geçen seçimlerde büyük bir başarı elde eden Yeşiller Partisi ise bu sefer 4,1 puanlık bir oy kaybı yaşadı.

SVP’den sağlıkta sivil dayanışma çağrısı

Genel seçimlerin lideri SVP, sağlık politikasında sivil dayanışma çağrısında bulundu. FDP ile işbirliğine açık olduğunu bildiren SVP Meclis Grubu Başkanı Thomas Aeschi, artan sağlık maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini savundu, yurttaşların da çözümün bir parçası olması gerektiğini belirtti. Aeschi, hastanelerdeki yoğunluğun önüne geçebilmek için, her hastalıkta doktora gidilmemesi gerektiğini savundu. FDP Başkan Yardımcısı Andri Silberschmidt de öneriye destek verdi, liberal politikalarla sorunun çözülebileceğini belirtti.

Fazıl Say konserine 'Filistin'i destekledin' iptali

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın, ekim ayındaki İsviçre konserleri, Filistin’e destek paylaşımları gerekçe gösterilerek iptal edildi. Fazıl Say, “Müziğimi insanlara umut olmak için yapan biriyim” diyerek karara tepki gösterdi.

İsviçre hükûmeti ise Filistinli ve İsrailli 11 sivil toplum kuruluşuna sağlanan mali desteğin askıya alındığını duyurdu. Öte yandan, BM Genel Kurulunda yapılan 'insani ateşkes' oylamasına da İsviçre 'kabul' oyu verdi.

Asılsız bomba ihbarları

Asılsız bomba ihbarlarından İsviçre de nasibini aldı. Perşembe günü Basel-Mulhouse-Freiburg Avrupa Havalimanı bomba ihbarı nedeniyle tahliye edildi.

Paylaşımlı evler yaygınlaşıyor

İsviçre Federal İstatistik Dairesi tarafından yapılan bir araştırma, paylaşımlı evlerde kalanların sayısının artığını ortaya koydu. 2022’de söz konusu sayının 29 bin artarak, 2016’dan bu yana en hızlı yükselişin yaşandığı kaydedildi. 

Geri Dön 29 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN