Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
22 Mayıs 2023 Pazartesi

Yüzlerce Sih, Dam Meydanı'na yürüdü

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Vaisakhi festivali düzenlendi. 

Yaklaşık 1000 Sih, hasat festivali olarak kutlanan dini bayramları vesilesiyle Amsterdam’ın kuzeybatısındaki Guru Nanak Gurudwara Sahib tapınağından başlayarak şehrin Dam Meydanı’na yürüdü. Singh Shamsher, her yıl nisanda yapılan kutlamaları bu yıl 21 Mayıs’ta yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Shamsher, Vaisakhi festivalinin Sih inancını tanıtmak için iyi bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Sihizm nedir?

Sihizm, 15. yüzyılda Hindistan’ın Pencap bölgesinde Guru Nanak Dev tarafından kurulan bir dindir. Sihizm, tek Tanrı’ya inanç, dürüst yaşam ve insanlık hizmeti gibi temel prensiplere dayanır. Sihler, Tanrı’nın her yerde ve her şeyde var olduğuna inanır ve meditasyon yoluyla Tanrı’ya ulaşmayı amaçlarlar.

Sihizm’de on Guru vardır ve her biri Sih inancının gelişimine katkıda bulunmuştur. Onuncu ve son Guru olan Guru Gobind Singh, Sihlerin dini liderliğini Guru Granth Sahib adlı kutsal kitaba devretmiştir. Bu kitap, Sihler için en yüksek otoritedir ve tapınaklarda büyük saygıyla muhafaza edilir.

Sih erkekler genellikle saç ve sakallarını kesmezler ve başlarına sarık takarlar. Ayrıca, Sihlerin beş K’si olarak bilinen beş sembolik öğeyi taşırlar: Kesh (kesilmemiş saç), Kangha (saç tarağı), Kara (bilezik), Kachera (kısa pantolon) ve Kirpan (kılıç). Bu öğeler Sihlerin inançlarını temsil eder ve onları hatırlatır.

Sihizm hoşgörü, eşitlik ve insanlık hizmetine büyük önem verir. Gurudwara adı verilen tapınaklarda herkes için ücretsiz yemek servisi yapılır ve herkesin bu yemekleri yemesine izin verilir.

Geri Dön 22 Mayıs 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN