Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mayıs 2024 Salı

Okullarda yapay zeka uyarısı: Ayrımcılık artabilir

Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırma, okullarda yapay zeka kullanımının göçmen kökenli öğrencilere yönelik ayrımcılığı artırabileceğini gösterdi.

Araştırma, yapay zekanın algoritmik ön yargıları artırabileceğine ve özellikle dar gelirli, eğitim seviyesi düşük ailelerden gelen veya göçmen geçmişi olan çocukların dezavantajlı duruma düşebileceğine işaret etti.

Raporda, eğitimde uzun süredir var olan önyargıların belirli öğrenci gruplarını nasıl etkilediği de ele alındı. Özellikle dar gelirli ve eğitim seviyesi düşük ailelerden gelen veya göçmen kökenli öğrencilerin, sınav puanları yüksek olmasına rağmen daha düşük seviyedeki okullara yönlendirildiği belirtildi.

Ayrıca, yapay zekanın dikkat eksikliği bozukluğu veya disleksi gibi özel eğitim ihtiyaçları olan çocukları doğru bir şekilde değerlendiremeyebileceği vurgulandı. Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, bu bulgular ışığında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na eşitlik ve şeffaflık konusunda çağrıda bulundu.

Geri Dön 14 Mayıs 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN