Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Nisan 2024 Cuma

Hollandalılar Nexit’e 'hayır' mantık evliliğine 'evet‘ dedi

Hollanda'da aşırı sağcı kimi kesimler AB'den çıkmak istese de, yapılan son anketler halkın AB'de kalmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasından sonra çok sayıda Avrupa ülkesinde benzer yükselmeye başladı. Hollanda’da özellikle PVV gibi sağ popülist partilerin güçlenmesiyle birlikte Nexit olarak bilinen AB’den çıkış önerileri daha sık tartışma konusu oldu. 

Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde, Ipsos I&O tarafından yapılan bir anket, Hollandalıların AB’de kalmak istediğini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 70’i Nexit’e hayır oyu kullandı ve AB’nin uluslararası krizler, savaşlar, iklim kriziyle mücadele gibi konularda önemli bir güç olduğunu ifade etti. Halkın sadece yüzde 12’si Nexit’i desteklerken, bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun sağ popülist PVV seçmeni olduğu dikkat çekti. Hollandalılar AB’de demokrasinin işleyişine ise 10 üzerinden sadece beş puan verdiler. Yolsuzluk ve liyakatsizliğin artmasından şikayet ettiler. 

Ayrıca ankete katılanların büyük bir çoğunluğu kendilerini Avrupalı gibi hissetmediklerini de vurguladı. Araştırmayı yürüten uzmanlar, Hollanda halkı ve AB arasında ilişkiyi 'mantık evliliğine' benzetti. Anketten çıkan bu sonuç, "Ortak bir Avrupa duygusu yok, sadece istikrarın ve kazanımların devamı arzulanıyor" olarak yorumlandı.

Geri Dön 12 Nisan 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN