Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2023 Cuma

Yurt dışında 1,7 milyon vatandaş oy kullandı

14 Mayıs’taki seçimler için yurt dışı temsilciliklerde 1 milyon 691 bin 531 seçmen oy kullandı. Bu sayı, yurt dışındaki seçmen sayısının yüzde 53,18’ine denk geliyor. En fazla oy ise Almanya’da kullanıldı.

Türkiye'de 14 Mayıs’ta (bu pazar) yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 27 Nisan’da başladı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) alınan resmi verilere göre; 1 milyon 691 bin 531 seçmen oy kullandı. Bu sayı, yurt dışındaki seçmen sayısının yüzde 53,18’ine denk geliyor. 2018 seçimlerinde ise yurt dışı katılım yüzde 50,09 idi. En fazla oy Almanya’da kullanıldı. Burada 732 bin 776 kişi sandığa gitti.

Yurt dışı oyları, tüm Türkiye'de ve gümrüklerde 14 Mayıs saat 17.00’de diğer sandıklarla birlikte açılacak. Gümrüklerde ise yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy kullanmaya devam edebilecek.

Geri Dön 12 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN