Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
31 Mayıs 2022 Salı

Omurgalıların bilinen en eski atası: 390 milyon yaşında, 4 uzvu ve bir çenesi var

Yeni bir çalışma Palaeospondylus gunni adlı bir canlının omurgalıların en eski atası olabileceğini ortaya koydu. Fosil İskoçya’da bulundu.

Japon bilim insanları, İskoçya’da bulunan ve 390 milyon yaşında olan Palaeospondylus gunni adlı canlının dört uzva sahip olduğunu ve balığa benzeyen bu canlının omurgalıların en eski atası olabileceğini söyledi.

Bu canlının fosilleri ilk olarak 1890 yılında İskoçya’nın Caithness kentinde keşfedilmişti. Uzunluğu 5 santimetre olan canlı, uzun zamandır evrim ağacında bir yere yerleştirilemiyordu. Ancak Japonya’daki RIKEN Öncü Araştırma Kümesi’nden Shigeru Kuratani fosilin bir çenesinin ve dört adet uzvunun olduğuna dair yeni bulgular sundu. Bu bulgularla birlikte Palaeospondylus gunni, omurgalıların soy ağacının en altına yerleşmiş oldu.

Çalışmanın başyazarı Tokyo Üniversitesi’nden Tatsuya Hirasawa, "Canlının bir çenesi olduğunu doğrulayan üç yarım daire kanalı bulduk. Bir tetrapod olarak Palaeospondylus, kafatasına göre aşırı derecede küçük bir alt çeneye sahipti ve bu nedenle ağız açıklığı sınırlıydı. Geri çekilmiş çene ve alışılmadık şekilde düz bir kafa şekli değişen habitatını temsil ediyor. Paleospondylus'un tetrapod larvalarınınkine benzeyen garip morfolojisi, gelişimsel genetik bakış açısından çok ilginç. Bunu dikkate alarak, omurgalı tarihinde sudan karaya geçişte meydana gelen bu ve diğer morfolojik değişikliklere neden olan gelişimsel genetiği incelemeye devam edeceğiz" dedi.

Geri Dön 31 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN