Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
07 Temmuz 2022 Perşembe

İsviçre’de gıda fiyatları neredeyse aynı kaldı

Avrupa’da gıda fiyatları geçen yıla oranla en az yüzde 10 arttı. İsviçre’de ise ya aynı kaldı ya da çok küçük bir artış yaşandı.

İsviçre’de enflasyon Mayıs ayındaki yüzde 2,9 seviyesinden Haziran'da yüzde 3,4’e çıkarak İsviçre Merkez Bankası'nın yüzde 2'lik hedefinin üzerinde gerçekleşti. Böylece ülkede enflasyon, 1993’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Ancak diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında gıda fiyatları bir önceki yıla göre en az yüzde 10 artarken, kıskanılacak şekilde İsviçre’de ya çok az arttı ya da aynı kaldı. 

Bunun en önemli nedeninin güçlü para birimi” olduğunu söyleyen ETH Zürih Üniversitesi Ekonomik Araştırma Merkezi'nden Dr. Alexander Rathke, "İsviçre frangı değer kazanırsa, ithal mallar tüketiciler için daha ucuz hale gelir” dedi.

Bank Credit Suisse Analisti Maxime Botteron ise, “Korumacı önlemler nedeniyle, İsviçre’de gıda fiyatları dünya pazarındaki gelişmelerden korunabiliyor" dedi. Yerli tahıl, meyve ve sebze üreticilerini yabancı rekabetten korumak için, ithalat vergileri yoluyla ithal tarım ürünlerinin fiyatlarını yükseltti. Botteron diğer taraftan bunun komşu ülkelerde 10 avro olan bir gıda ürününün, İsviçre'de 18 avroya satılmasına neden olduğunu söyledi.

Geri Dön 07 Temmuz 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN