Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
15 Nisan 2022 Cuma

İçişleri Bakanı Faeser: Lauterbach’ı kaçırmayı planlayarak ciddi bir terör tehdidi

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ı kaçırmayı planlayan gruba önceki gün düzenlenen operasyonun ardından yankıları sürüyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, grubu ‘ciddi bir terör tehdidi’ olarak değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Faeser: Lauterbach’ı kaçırmayı planlayarak ciddi bir terör tehdidi

Önceki gün, Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ı kaçırmayı planladığı ortaya çıkan bir gruba operasyon düzenlendi. İçinde kalaşnikof tipi saldırı tüfeğinin de bulunduğu silah, mühimmat, altın külçe, gümüş sikkeler, sahte koronavirüs aşı sertifikası ve test belgesi operasyonlarda ele geçirildi. Farklı eyaletlerlerde 21 adrese yapılan operasyonda 4 kişi gözaltına alındı, toplamda 12 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Querdenker (Aykırı Düşünenler) adlı aşırı sağcı grubun eylem planları arasında önemli enerji santrallerini sabote etmek olduğu da aktarıldı.

Feaser: Ciddi bir terör tehdidi

Olayın yankıları sürüyor. Federal İçişleri Bakanı Nancy Feaser, Sağlık Bakanı Lauterbach’ı kaçırmayı planlayan grubun ciddi bir terör tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Lauterbach: Şiddete geçit vermeyeceğim

Planların hedefindeki Bakan Lauterbach ise "Şiddete asla geçit vermeyeceğim. Çalışmalarıma aynen devam edeceğim" diyerek koronavirüs inkarcılarının ‘devletin ve demokrasinin istikrarını bozmak isteyen güçler’ olduğunu söyledi. Grubun toplumda küçük bir azınlık olduğunu söyleyen Lauterbach "Ama son derece tehlikeliler, çok dikkatli olmalıyız" diye konuştu. 

Başbakan Scholz: Özgürlüklerin sınırı var

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Olaf Scholz ise "Almanya’da herkesin fikrini söylemesine izin veriliyor ancak özgürlüklerimizin sınırı var. Şiddet işin içine girerse bu sınır aşılır. Hukukun üstünlüğü ile demokrasimizin düşmanlarına karşı mücadele edeceğiz" dedi.

Esken: Radikalleşen aşırı sağcı gruplar ürkütücü biçimde genişledi

SPD Eş Genel Başkanı Saskia Esken, aşırı sağcıların radikalleşmesine dikkat çekti. Esken, "Gittikçe radikalleşen Querdenker grubu ile aşırı sağcı İmparatorluk Vatandaşları adlı örgütler ürkütücü biçimde genişledi" ifadelerini kullandı.

Buschmann: Demokrasi karşıtları radikalleşiyor

Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann Rheinische Post’a demeç verdi. Bakan Lauterbach’ın kaçırılmasını planlayanların özgür demokrasiyi baltaladıklarını söyleyen Buschmann, demokrasi karşıtlarının radikalleştikleri konusunda uyarıda bulundu. FDP’li bakan, soruşturmayı yürüten emniyet birimlerinin titizlikle çalıştığını vurgulayarak bu durumdan duyduğu memnuniyeti aktardı.

Geri Dön 15 Nisan 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN