Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Temmuz 2022 Perşembe

Gıda ürünlerinde KDV kaldırılsın çağrısı güçleniyor

Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir, CSU, Sol Parti gibi VdK ve Federal Çevre Ajansı da gıda ürünlerinde KDV'nin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Nisan ayının başında AB Komisyonu tarafından Avrupa Katma Değer Vergisi düzenlemesinden yapılan değişikli temel gıda ürünlerinde verginin sıfıra indirilmesi de mümkün oldu. 

Bu değişiklikten sonra, gıda ürünlerinde genellikle 7 olan KDV'nin tamamen kaldırılması için çağrılar yapılmaya başladı. Böylece, Haziran ayında yüzde 12,7'ye yükselen gıda enflasyonunun vatandaşlar üzerindeki etkisinin azaltılması amaçlanıyor. Gıda ürünlerinde KDV’nin kaldırılması önerisi vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı. Son anketlerde Almanların 4’te 3’ü öneriyi desteklediğini söyledi.

Federal Çevre Ajansı Başkanı Dirk Messner ise sadece sağlıklı ürünlerde meyve, sebze ve baklagiller (mercimek ve fasulye gibi) üzerindeki KDV'nin kaldırılmasını, diğer taraftan et ve süt gibi hayvansal ürünlerdeki KDV'nin yüzde 7'den yüzde 19'a çıkarılmasını önerdi.

Messner, gerekçe olarak “1 kilogram sebze veya meyve için yaklaşık 1 kilogram sera gazı salınırken; 1 kilogram et, sosis ve süt ürünleri üretiminde ise 7 ila 28 kilogram arasında sera gazı salınımı oluyor” dedi.

FDP’li Katja Hessel de bu öneriyi eleştirdi, “Neden Güney Amerika'dan gelen bir ananasın vergisi, bölgesel üretimden elde edilen etten daha az olsun” diye sordu.

Gıda ürünlerinde KDV’den vazgeçilmesi, aşağı yukarı 13 milyar avroluk bir vergi gelirinden feragât anlamına geliyor.

Geri Dön 14 Temmuz 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN