Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
01 Haziran 2022 Çarşamba

Gıda enflasyonu yüzde 10’un üzerinde

Bu yıl gıda fiyatları yüzde 10’un üzerinde zamlandı. Yani bu yıl kişi başı ortalama gıda harcaması 250 avro artacak. En büyük zam ise yüzde 50’nin üzerinde bir oranla sıvı ve katı yağa geldi.

Gıda enflasyonu yüzde 10’un üzerinde

Allianz Trade tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre; bu yıl gıda fiyatlarındaki artış yüzde 10’un üzerinde. Yani, gıda için bu yıl kişi başı ortalama 250 avro daha fazla ödeyeceğiz. Şu an için en yüksek zamlar; yüzde 50’nin üzerinde bir artışla sıvı ve katı yağlarda, yüzde 28’le unda ve yüzde 19’la makarnada.

Fiyat artışları sürebilir

Anketlere göre, gıda perakendecilerinin yüzde 90'ı yeniden fiyat artışlarına gitmeyi planlıyor. En yüksek artışların ise yüzde 20’lik zamlarla süt ve süt ürünlerinde olacağı bildirildi. Zamlara gerekçe olarak ise enerji ve hammadde krizi gösteriliyor. Perakende uzmanları ise “Vatandaş için henüz en kötüsü gelmedi” diyor ve krizin önümüzdeki günlerde daha da tırmanacağına dikkat çekiyor. Edeka, Rewe gibi büyük süpermarket zincirleri ise üreticilerle yapılacak görüşmelerle fahiş fiyat artışlarını biraz olsun frenlemek istiyor. 

Nisan ayında enflasyon, kısmen gıda kaynaklı olarak yıllık yüzde 7,4 arttı. Federal İstatistik Ofisi verilerine göre, Mayıs ayında ise rakamlar yüzde 7,6'ya çıkabilir.

Geri Dön 01 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN