Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Nisan 2022 Salı

Geçen sene kısmen kalkan ‘Dayanışma Vergisi’ geri gelebilir

İki Almanya’nın birleşmesinin ardından ülkenin doğu eyaletlerini kalkındırmak amacıyla 1995 yılında Dayanışma Vergisi getirilmişti. Bu vergi, 2021 yılında büyük ölçüde kaldırılmıştı. Ancak ekonomik kriz nedeniyle vergi yeniden gündeme geldi.

Geçen sene kısmen kalkan ‘Dayanışma Vergisi’ geri gelebilir

Koronavirüs salgını ve Ukrayna-Rusya savaşının getirdiği ekonomik yükler Almanya ekonomisini zorlamaya devam ediyor. Son 40 yılın en yüksek enflasyon oranının yaşandığı Almanya’da enerji ve gıda fiyatları başta olmak üzere pek çok temel kalemlerde fiyat artışları yaşanıyor. Ülkedeki birçok kurum yaşananlara karşı ekonomik planlar ve fonlar açıklıyor.

Tüm bunlar yaşanırken bir açıklama da Alman Vergi Sendikası Başkanı Thomas Eigenthaler’den geldi. İki Almanya’nın birleşmesinden 5 yıl sonra, 1995 yılında, doğu eyaletlerini kalkındırmak amacıyla çalışanların ve kurumların gelirinin yüzde 5,5’inin tahsil edildiği Dayanışma Vergisi geçtiğimiz yıl büyük ölçüde kaldırılmasının ardından yeniden gündeme geldi. Stuttgarter Zeitung’a konuşan Eigenthaler, "Federal hükûmet üzerindeki mali yükler üst üste yaşanan krizler nedeniyle her geçen artıyor" dedi ve ekledi; "Bu yükler, Dayanışma Vergisi olmadan karşılanamaz. Er ya da geç, çalışanların yüzde 80’inden yeniden alınmaya başlanacak"

Neden kaldırılmıştı?

Dayanışma Vergisi 2021 yılından itibaren yalnızca yüksek gelire sahip yüzde 10’luk kesimden alınmaya başlanmıştı. Verginin kaldırılmasının amacı, ülkeye daha fazla yatırımcı çekmek ve çalışanların yükünü azaltmaktı.

Geri Dön 12 Nisan 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN