Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
25 Nisan 2022 Pazartesi

Fransa'da ikinci Macron dönemi: Neler yaşandı

Liberal demokrat Emmanuel Macron, aşırı sağcı Marine Le Pen karşısında seçimi kazanarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. 

Fransa'da ikinci Macron dönemi: Neler yaşandı

Fransa'nın cumhurbaşkanı seçiminde sürpriz yaşanmadı. Seçim öncesi ülkede gerçekleştirilen tüm anketlerin öngördüğü gibi son beş yıldır cumhurbaşkanı görevini sürdüren Emmanuel Macron, aşırı sağcı lider Marine Le Pen karşısında seçimi, resmi olmayan kesin verilere göre yüzde 58,55 oy ile kazandı. Le Pen yüzde 41,45 oyda kaldı. Macron böylelikle François Mitterrand (1981-1995) ve Jacques Chirac'ın (1995-2007) ardından, peş peşe iki kez cumhurbaşkanı seçilen üçüncü cumhurbaşkanı unvanını kazanmış oldu.

Macron ve Le Pen 2017'de gerçekleşen bir önceki cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da karşı karşıya gelmiş, Macron seçimi yüzde 66,1 oyla kazanmıştı.

Son 50 yılın düşük katılımı

Bu yılki seçim kampanyası önce COVID-19, ardından da Ukrayna krizi olmak üzere olağanüstü koşullarda ve sönük geçti. Yaklaşık 49 milyon seçmenin yüzde 28,2'si sandığa gitmedi. Fransa'da 1969'dan bu yana bir Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda bu kadar düşük katılım kaydedilmemişti.

Aşırı sağcı adayın aldığı en yüksek oy

Marine Le Pen üçüncü kez aday olduğu Cumhurbaşkanı seçimini ikinci kez ikinci turda kaybetti. Ancak Fransa tarihinde milliyetçi bir adayın bugüne kadar elde etmediği ölçüde oy almayı başardı. Pazar günü yapılan ikinci turda yaklaşık 13 milyon Fransız seçmen Le Pen'e oy verdi. Le Pen ve partisi artık geleneksel sağcı seçmen için de çekim merkezi haline gelmiş durumda.

Protestolar düzenlendi, çatışma çıktı

Fransa'da resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yeniden seçilmesinin ardından başkent Paris, Rennes, Nantes ve Lyon kentlerinde protestolar düzenlendi. Lyon'da sol gruplar ve "sarı yelekliler" ile polis arasında çatışmalar çıktı.

Geri Dön 25 Nisan 2022 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN