Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Eylül 2022 Cuma

Fırıncılar: Biz BMW veya Mercedes değiliz, iflas ederiz

Almanya’da artan enerji maliyetleri birçok sektörü zor durumda bıraktı. En çok etkilenen sektörlerin başında gelen fırıncılar, Ekonomi Bakanı Habeck’e açık mektup yazarak "Biz BMW veya Mercedes değiliz, iflas ederiz" tepkisini gösterdi.

Almanya’da artan enerji maliyetlerinden en sert etkilenen sektör çalışanlarından biri olan fırıncıların, Ekonomi Bakanı Robert Habeck’ın açıklamalarına olan tepkisi sürüyor. Alman Fırıncılık Birliği açık mektupla bakana tepkilerini sert şekilde dile getirdi. Mektupta, “Biz, bir finansal krizde üretimi azaltabilecek veya durdurabilecek ve müşterilerimizi daha sonraki bir teslimat tarihine erteleyebilecek BMW veya Mercedes değiliz. Şubat ayında ekmek yemek ertelenebilecek bir şey değil!” İfadelerine yer verildi. 

Koronavirüs salgını nedeniyle hâlihazırda 2 yıldır zor günler geçirdiklerini ifade eden fırıncılar, üretim maliyetlerinin artışının devam etmesi durumunda süpermarketlerin ekmek reyonları ile mücadele edemeyeceklerini ve iflas edeceklerini söyledi.

Fırıncılar Birliği Başkanı Daniel Schneider, Bild’e yaptığı açıklamada,"Bir fırın birkaç haftalığına kapanıp daha sonra çalışmaya devam edemez” dedi. Fırıncılar, üretim durduğunda kiraların, maaşların ve kredilerin ödenmeye devam etmek zorunda olduğunu da bakana hatırlattı.

Schleswig-Holstein, Hamburg, Bremen, Aşağı Saksonya ve Mecklenburg-Vorpommern’daki yaklaşık 800 fırın, dün ışıklarını söndürerek karanlıkta satış yaptı. "Bugün ışık, yarın fırın" sloganı ile enerji faturalarını protesto eden fırıncılar, varlıklarının tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Alman Zanaatkârlar Birliği (ZDH) Başkanı Hans Peter Wollseifer da Rheinische Post’a verdiği demeçte enerji krizi nedeniyle iflas dalgasının geldiği konusunda uyarıda bulundu. Başkan Wollseifer, "Artan enerji faturalarını artık ödeyemedikleri için üretimi durdurmak üzere olan şirketlerden, her gün çağrılar alıyoruz. Durum, koronavirüs salgınının zirve yaptığı dönemden çok daha kötü” ifadelerini kullandı.

Bakan Habeck ne demişti?

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ARD televizyonunda katıldığı bir programda, artan enerji fiyatları nedeniyle kış sonunda bir iflas dalgası bekleyip beklemediği sorusuna, "İnsanların para harcamasına bağlı olan dükkanlar, çiçekçiler, gıda dükkanları, fırınlar da dahil satın alma isteksizliği olduğu için gerçek sorunlar yaşıyorlar. O zaman otomatik olarak iflas etmezler ama artık kârlı olmadığı için satışlarını durdurabilirler" cevabını vermişti.

Geri Dön 09 Eylül 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN