Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Eylül 2022 Cumartesi

CDU’da yenilenme sinyalleri

CDU’nun iki günlük kurultayı dün başladı. Kurultayın gündeminde partinin kendisini yenilemesini içeren bir dizi öneri bulunuyor. Hedef ise 2025’te yeniden iktidara gelmek.

CDU’da yenilenme sinyalleri

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz’in ‘tek adam’ olarak hareket ettiği eleştirilerinin yanısıra parti içinde yıllardır süregelen ‘kadın kotası’ tartışması da masada. CDU lideri Merz, "Partinin nereye gitmesi gerektiğini tepeden emreden bir başkan değilim. Partinin nereye gideceğine bir komisyon karar verecek. Gençler için, kadınlar için, göçmenler için çok daha çekici hale gelmeliyiz” dedi. 

Kadın kotası

Kadınlar olmadan seçimi kazanmalarının mümkün olmadığının altını çizen CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, 2025 yılına kadar yüzde 50 kadın kotası hedefine ulaşılması için delegelerin desteğini bekliyor. Hedef 2023’te yüzde 30, 2024’te yüzde 40 ve 2025’te de yüzde 50’ye ulaşan kadın kotası.

Enerji krizi

Kurultayda ayrıca Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaş nedeniyle yaşanan enerji krizi, doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki atış ve enflasyon nedeniyle vatandaşının yükünün azaltılması için öneri ve taleplerin de görüşülüp karara bağlanacağına da dikkat çekildi.

"Almanya değişti, CDU da değişmeli"

CDU gençlik teşkilatı ‘Genç Birlik’ (JU) Başkanı Tilman Kuban, 2025 yılında yapılacak genel seçimleri beklemeden CDU’nun kendisini yenilemesi gerektiğini söyledi. Kuban, Almanya’da toplumsal yapının değiştiğine dikkat çekerken, “CDU bu değişikliği göz ardı etmemeli. Bugün artık ülkede yaşayan insanların nerede doğduğu, nereden geldiği, inançlarının ne olduğu, kimi sevdikleri önemli değil. CDU bu gerçeği görmeli ve ona göre hareket etmeli” dedi. Kuban, “Barack Obama'nın Amerika'da bunu fark etmesi gibi Almanya'da da toplum değişti. CDU bunu kabul etmeli ve yüksek sesle azınlıklar için değil, geniş bir çoğunluk için siyaset yapmalı. Bu, bir halk partisinin görevidir” dedi. 

Geri Dön 10 Eylül 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN