Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Haziran 2022 Çarşamba

Berlin’de 20 bin yeni konut izni çıktı, ödenebilir kira konusunda anlaşma sağlandı

Berlin Senatosu ve emlak sektörü temsilcileri başkentte yeni konut ve uygun fiyatlı kira konularında anlaşma sağladı. Hedef, 5 yıl boyunca yılda 5 bini sosyal konut olmak üzere 20 bin yeni konut inşa etmek.

Berlin’de 20 bin yeni konut izni çıktı, ödenebilir kira konusunda anlaşma sağlandı

Berlin Senatosu ve emlak sektörü temsilcileri, dün Berlin'de yeni konut ve uygun fiyatlı konut inşası konusunda mutabakata vardı. 5 yıllık hedef, yılda 5 bini sosyal konut olmak üzere 20 bin yeni konut inşa etmek. Böylece 2026 sonuna kadar en az 100 bin yeni konut inşa edilecek.

Gelirin yüzde 30'unu geçmeyecek zam

Aynı zamanda, kiracılar daha fazla korumaya sahip olacak. Anlaşmada, örneğin, ev sahipleri, kiracı olan ailenin net gelirinin yüzde 30’undan fazlasını kiraya harcamak zorunda kalacak bir kira zammı yapamaması da yer aldı.

Berlin Eyaleti Başbakanı Franziska Giffey (SPD), "Bugün, hızlandırılmış yeni konut inşaatı ve uygun fiyatlı konut konusunda yalnızca birlikte çözümler bulabileceğimizi gösterdi" dedi. 

Geçtiğimiz ay Berlin’de SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan koalisyon hükümeti “ödenebilir kira” konusunda yeni bir öneri sunmuştu. Buna göre Berlin’de kiracılar için ‘gelire göre katlanabilir bir kira sınırı’ uygulanmalı. SPD’li Berlin Eyaleti Başbakanı Franziska Giffey, “Berlin’de hiç kimsenin kira için net hane gelirinin yüzde 30’undan fazlasını ödemek zorunda olmadığı” bir çözüm aradıklarını söylemişti.

Almanya'nın en büyük emlak grubu Vonovia Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Buch, Buch, enflasyonun düzenli olarak yüzde 4 olması halinde kiraların da buna bağlı olarak artması gerektiğini ileri sürmüş ve aksi halde ev sahiplerinin ciddi sorunları olacağını dile getirmişti.

Çoğu Almanya’da olan yaklaşık 565 bin konuta sahip emlak grubu Vonovia Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Buch, geçtiğimiz günlerde “artan enflasyon sebebiyle kira artışlarının önüne geçemeyeceklerini” söylemiş ve teki çekmişti. Ancak bugün mutabakat metnini imzalamak zorunda kaldı. Başkan Buch, “Acıtsa bile ittifakı imzalayacağım” dedi. 

Kiracılar Derneği anlaşmayı reddetti

Ancak Berlin Kiracılar Derneği (BMV)  Başkanı Reiner Wild, bu anlaşmayı imzalamayı reddetti. "Anlaşma, gayrimenkul sektöründe iyi bir kira kontrolü, modernizasyon sonrası daha düşük kira artışı ve enerji verimliliği olan konutlar için herhangi bir söz içermiyor" dedi. 

Kiracı derneği, yüzde 30'luk üst sınırı yeterli bulmadı. Wild, "Devlet konut şirketlerinde, sosyal konutlarda ve Deutsche Wohnen'de bu tür düzenlemelerin - önceki tecrübelerimize dayanarak” işe yaramadığını biliyoruz” dedi. 

"Üst sınır gerçeklikten uzak"

Gayrimenkul sektörünün önde gelen derneği Merkezi Emlak Komitesi (ZİA) de, üst sınırı “gerçeklikten uzak” olarak nitelendirdi ve anlaşmayı imzalamadı. ZIA Başkanı Oliver Wittke, “Hanelerin gelirlerinin yüzde 30'u elbette ki çok nadiren kira için yeterli. Örneğin bu öğrenciler için büyük bir dezavantaj olacak. Çünkü başta kimse onlara ev vermeyecek” dedi.

Önceki hükümetin hayata geçirdiği ‘Mietendeckel-Kira Üst Sınırı’ düzenlemesi eyalet anayasa mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmişti. 

Berlin Kültür Senatörü Klaus Lederer (Sol Parti), Berlin Kültür Senatörü Klaus Lederer (Sol Parti), gelirle bağlı kira üst sınırını getirilmesinin “gerçekçi olmayan” bir uygulama olduğunu; 10 binlerce kiracının gelir durumunun incelenmesine yönelik bir prosedürün “uygulanabilir olmadığını” söylemişti.

Geri Dön 22 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN