Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
03 Ağustos 2022 Çarşamba

Avustralya’da Aborjin senatör Kraliçe Elizabeth’e ‘sömürgeci’ dedi

Avustalya’da Aborjin senatör Lidia Thorpe, yemin töreni sırasında parlamentoda Kraliçe Elizabeth için ‘sömürgeci’ ifadesini kullandı.

Aborjin senatör, yemin töreni sırasında "Sömürgeci Kraliçe II. Elizabeth'e sadakat ve bağlılık göstereceğime yemin ederim" ifadelerini kullandı. Çok sayıda vekil tarafından tepki gören ve yemini tekrarlanması istenen, metni ikinci okuyuşunda ‘sömürgeci’ kelimesini kullanmadı.

"Kraliçe seçilmiş değil"

Yeşiller Partili senatör Thorpe, Anadolu Ajansına verdiği demeçte, "O bir sömürgeci. Ben sadece basit bir gerçeği belirtiyorum. Avustralya’daki yerli halklar, ülkemizin işgalinden bu yana sömürgecilerden baskı görüyor. 240 yılı aşkın süredir baskıcı ve adil olmayan rejimlerle ve ırkçı politikalarla karşı karşıyayız. Ülkenin yöneticisi olan Kraliçe’den kurtulmamız gerekiyor. O seçilmiş değil. Yemini tekrar etmek zorundaydım çünkü bana koltuk vermezlerdi. Senatör olmama izin verilmeyecekti" diye konuştu.

Avusturalya’da soyu 65 bin yıl öncesine dayanan Aborjinlerin büyük kısmı, İngiltere ülkeyi işgal ettiğinde İngilizler tarafından öldürülmüş veya ülkeden sürgün edilmişti. Avusturalya’daki aborjinler, şu anda ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor. İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Avusturalya’nın da dahil olduğu birçok ülkede de devletin başı konumunda. 

Geri Dön 03 Ağustos 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN