Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Ağustos 2022 Cuma

Anayasa Mahkemesi: Zorunlu kızamık aşısı anayasaya aykırı değil

Almanya’da Federal Anayasa Mahkemesi (Bundesverfassungsgericht), 2020'de yürürlüğe kızamık aşısını zorunlu kılan düzenlemenin anayasaya aykırı olmadığına hükmetti. Bakan Lauterbach kararı 'ebeveynler ve çocuklar için iyi haber' olarak niteledi.

Federal Anayasa Mahkemesi kararında, “Aşı korumasına sahip olmayan kişilerin başkalarını tehlikeye atabileceği varsayımı, güvenilir temellere dayanmaktadır. Aşı zorunluluğu sadece çocukların sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda son derece bulaşıcı olan hastalığın yayılmasını da önlemeyi amaçlar” ifadeleri kullanıldı.

Mevcut yasaya göre, çocukların kreşe ve okula kabul edilebilmesi için aşılı ya da kızamık geçirmiş olması gerekiyor. Çocukları kreşe başlamış ebeveynlere aşı kanıtı sunmaları için 31 Temmuz 2022'ye kadar süre tanınmıştı. Ancak bu süre doldu. Çocukları aşılanmamış ebeveynlere 2 bin 500 euroya varan para cezaları öngörülüyor.

Öte yandan Sağlık Bakanı Karl Lauterbach da Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını ‘ebeveynler ve çocuklar için iyi haber’ olarak değerlendirdi.

Geri Dön 19 Ağustos 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN