Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
16 Temmuz 2022 Cumartesi

60 yaş altı için dördüncü doz aşı tavsiyesi

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, artan enfeksiyon sayıları nedeniyle, 60 yaş ve altındakiler için 4’üncü doz koronavirüs aşısını önerdi.

Bakan Lauterbach Spiegel Gazetesi’ne verdiği demeçte, “60 yaşın altındakiler, gençler dahil- virüsten uzak yazın tadını çıkarmak istiyorlarsa aile doktorlarına danışarak aşı olabilir” dedi. Lauterbach, Omicron varyantlarına göre uyarlanmış yeni aşıların piyasaya eylül ayından itibaren sunulacağını, ancak bunun öncesinde onaya tabi olduğunu söyledi. 

İkinci güçlendirici dozu, Avrupa Birliği Komisyonu 60 yaş ve üzeri için tavsiye ederken, Almanya’daki Daimi Aşı Komisyonu’nun (STIKO)  önerisi sadece 70 yaş ve üzeriyle sınırlı. 

Eleştiriler geldi

Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek ise Lauterbach’ın açıklamalarını Avrupa Birliği ve Daimi Aşı Komisyonu’yla çeliştiği için yıkıcı olarak değerlendirdi. 

Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) Başkanı Thomas Mertens, Welt am Sonntag’a verdiği demeçte, Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın gençleri de kapsayan dördüncü doz aşı tavsiyesini eleştirdi. 

"Lauterbach'ın tavsiye için yeterli verisi yok"

Mertens, Lauterbach’ın böyle bir tavsiyede bulunabilecek herhangi bir verisi olmadığını söyledi. Mertens, ”Ne kadar çok aşı olunursa, o kadar yok işe yarar diyerek tıbbi tavsiyelerde bulunmanın yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi. 

"STIKO'yu beklemeli"

FDP Genel Sekreter Bijan Djir-Sarai da t-online’a verdiği demeçte, “Aşı önerisi konusu mevzu bahis olduğunda, Sayın Lauterbach’a, STIKO'yu beklemesini tavsiye ediyorum” dedi. Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Doktorları Birliği Başkan Yardımcısı Stephan Hofmeister de, "Aşı önerileri Daimi Aşı Komisyonu tarafından yapılıyor. Herkes buna bağlı kalmalı ve gereksiz yere ileri gitmemeli” dedi.

"Önceki aşının etkisi sonbaharda geçecek"

Virolog ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Eski Direktörü Prof. Klaus Stöhr, Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ın şimdiden dördüncü doz bir aşının yapılması tavsiyesini eleştirdi ve mantıklı olmadığını söyledi. Stöhr, “Önceki aşının etkisi sonbaharda geçecek" dedi.

Neue Osnabrücker Zeitung’a (NOZ) konuşan Virolog, ”Herkes için ‘ikinci güçlendirici' doz çağrısı yapan herkes, sonbahara kadar bu aşının etkinin büyük ölçüde azalacağının bilincinde olması gerek. Yoksa enfeksiyon riski yüksek olduğu zaman, yani sonbaharda beşinci aşıyı mı yapacaksınız? Bu hiç mantıklı değil” dedi.

Geri Dön 16 Temmuz 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN