Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Ekim 2023 Pazartesi

Yeraltı sularının yarısı kimyasal dolu

İsviçre'deki yeraltı su kaynaklarında, insan yapımı ve sağlığa zararlı kimyasalların varlığı tespit edildi.

İsviçre'de yapılan bir araştırmada, yeraltı sularının neredeyse yarısında insan yapımı kimyasalların bulunduğu belirlendi. Bu çalışma için 500'den fazla ölçüm istasyonundan numune alındı.

Ulusal Yeraltı Suyu Gözlemevi (NAQUA) tarafından yürütülen çalışma, İsviçre'nin ana içme suyu kaynaklarında potansiyel olarak zararlı kimyasal katkı maddelerinin yaygın olduğunu gösterdi. Ancak sınır değerlerin sadece bir istasyonda aşıldığı kaydedildi.

Bu kimyasallar PFAS olarak biliniyor ve birçok üründe kullanılan insan yapımı kimyasallar grubuna ait. Söz konusu kimyasallar; kanser, tiroid hastalığı, hipertansiyon gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca bu kimyasallar su, yiyecek ve hava yoluyla vücuda alınabilir.

Yeraltı suları, İsviçre'nin ana içme suyu kaynağını oluşturuyor ve ülkenin su ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyor.

Avrupa Komisyonu, PFAS'ın tamamen yasaklanmasını önerse de, üreticiler buna karşı çıkıyor. Mevcut mevzuatın gelecek yıl çeşitli düzenleyici kurumlar tarafından oylanması bekleniyor ve eğer onaylanırsa, 2026'da yürürlüğe girecek.

Geri Dön 16 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN