Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Ekim 2023 Pazartesi

Seçimin galibi SVP, kaybedeni Yeşiller

İsviçre'de dün yapılan genel seçimlerde, İsviçre Halk Partisi (SVP) oylarını artırarak birinci parti olmaya devam ederken Yeşiller Partisi büyük bir oy kaybına uğradı.

İsviçre'nin resmi televizyon kanalı SRG'nin ilk tahminlerine göre, SVP, oylarını bir önceki seçimlere göre 3,4 puan artırarak yüzde 29 ile birinci parti oldu. Geçen seçimlerde büyük bir başarı elde eden Yeşiller Partisi ise bu sefer 4,1 puanlık bir oy kaybı yaşadı.

İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SP), oylarını 0,4 puan artırarak yüzde 17,2 aldı. Merkezi Parti oyların yüzde 14,7'sini alırken, Liberal Demokrat Parti (FDP) yüzde 14,6 oy oranında kaldı.

İsviçre'de yaklaşık 5,5 milyon seçmen vardı. Seçimlerde 200 kişilik Federal Meclis (Halk Meclisi) ile 46 kişilik Kantonlar Meclisi üyeleri belirlendi. Oylama yerel saatle 10.00'da başlayıp saat 12.00'de sona erdi.

Seçmenlerin yaklaşık yüzde 90'ı oylarını elektronik ortamda veya mektupla, yüzde 10'u ise geleneksel şekilde sandıkta kullandı.

Hangi parti, ne kadar milletvekiliyle temsil edilecek?

SVP yaklaşık yüzde 29 oy alarak, parlamentoda 61 milletvekili ile temsil edilecek. İkinci sırada yer alan Sosyal Demokrat Parti (SP), 41 milletvekiliyle, Merkezi Parti 30 milletvekiliyle, Hür Demokrat Parti (FDP) ise 29 milletvekili ile parlamentoya girecek.

46 kişilik Kantonlar Meclisi üyeleri için henüz tüm sonuçlar açıklanmış değil ancak Merkez Parti'nin 10, FDP'nin 9, SP'nin 5, SVP'nin 4, GPS'nin 3 temsilcisi belirlendi. Kalan 15 milletvekili için sonuçlar henüz netleşmedi.

Geri Dön 23 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN