Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Mayıs 2023 Perşembe

Mülteciler iş bulmakta zorlanıyor

Hükûmet verilerine göre; mültecilerin yarısından fazlası iş bulamıyor. İşverenler, mültecileri çalıştırmaya yanaşmıyor.

Hükûmet verilerine göre, İsviçre’ye iltica başvurusu yapanların yüzde 70’inin kalıcı olarak işgücü piyasasına katılabileceği düşünülüyor. Ancak mültecilerin yarısından fazlası iş bulamıyor; işverenler, mülteciler tarafından yapılan iş başvurularını genellikle reddediyor. 

İsviçre’ye 2022 yılında yapılan iltica başvuruları, bir önceki yıla göre yüzde 64 artarak 24 bin 500’ü aştı. Federal hükümet, bu kişilerin yüzde 70’inin iş piyasasına entegre edilebileceği görüşünde. Ancak işverenler, mültecileri çalıştırmaya sıcak bakmıyor; birçok mülteci, kalifiye olmasına rağmen bürokratik engeller, göçmenlere duyulan önyargı, veya oturma izninin geçici olması nedeniyle iş bulamıyor ve ancak ücretsiz stajlarda çalışabiliyor. 

Ülke genelinde 120 binden fazla iş pozisyonu açık, kalifiye eleman eksiği, 17 bin 600 boş pozisyonla özellikle sağlık sektöründe ciddi seviyede. Uzmanlar, hem işçi açığını hafifletmek, hem de mültecilerin ekonomik bağımsızlığını sağlamasına ve İsviçre kültürüne entegre olmalarına imkan vermek için mültecilerin istihdamının kolaylaştırılması yönünde çağrı yapıyor. 

Geri Dön 18 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN