Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Mayıs 2024 Perşembe

Milyonlarca Covid-19 aşısı imha edildi

İsviçre'de federal hükûmetin verileri, pandeminin başladığı 2020 yılından bu yana 18,8 milyon aşının çöpe gittiğini gösteriyor.

Milyonlarca Covid-19 aşısı imha edildi

NZZ’in haberine göre, İsviçre’de geçtiğimiz yıl son kullanma tarihi dolan 6 milyon dozdan fazla korona aşısı imha edildi. Federal hükûmetin verileri, pandeminin başladığı 2020 yılından bu yana 18,8 milyon aşının çöpe gittiğini gösteriyor.

Avrupa'da büyük israf

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 2022 yılında, son kullanma tarihi geçen 200 milyon dozdan fazla, 4 milyar avro değerinde korona aşısı imha edilmişti. AB üyesi ülkelerde kişi başı imha oranı ortalama 0,7 doz olarak açıklanmıştı. En yüksek imha oranları 83 milyon doz ile Almanya’da kayıtlara geçmişti.

BioNTech’in geçtiğimiz yılın son çeyreğinde zararı 315 milyon avroya, Moderna’nın ise 1,2 milyar avroya kadar çıktı. Pandemi döneminde BioNTech ve Moderna şirketleri 40 milyar doların üzerinde satış rakamlarına ulaşmıştı.

Aşı dağıtımında eşitsizlik

İngiltere menşeli yardım kuruluşu Oxfam'ın Covid-19 aşısı raporu, pandemi sürecinde aşı dağıtımındaki eşitsizlikleri ve bu eşitsizliklerin küresel etkilerini gözler önüne sermişti. Oxfam'ın pandeminin başladığı 2020'de yayımladığı rapora göre; dünya nüfusunun sadece yüzde 13'ünü temsil eden zengin ülkeler, aşıların yarısını satın almıştı. Bu durum, düşük ve orta gelirli ülkelerin aşıya erişimini ciddi şekilde kısıtladı.

Oxfam CEO’su Danny Sriskandarajah, hükûmetlere çağrıda bulunarak şirketlerden daha fazla vergi alınmasını istemişti. Sriskandarajah, Covid-19 aşılarının vergi kaynaklarından finanse edilmesi gerektiğini ve uluslararası patent korumasının askıya alınmasını talep etmişti. Oxfam, ABD ve Almanya dahil beş ülkeyi, aşı patentlerindeki eşitsiz dağılıma göz yumarak ırk ayrımcılığı yapmakla suçlayarak Birleşmiş Milletler’e (BM) şikâyet etti.

Geri Dön 16 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN