Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ekim 2023 Salı

Market zinciri çalışanlarına yüzde 3 zam

İsviçre'nin en büyük market zinciri Coop'ta sendika ile işveren arasındaki görüşmeler sonucunda çalışanlara yüzde 3 zam çıktı.

İsviçre'nin önde gelen market zincirlerinden biri olan Coop, finansal açıdan iyi bir dönemden geçiyor. Geçtiğimiz yıl 562 milyon İsviçre Frangı kâr elde etti ve bu yıl benzer bir kâr beklentisi bulunuyor.

Ancak geçtiğimiz yıl, bu kazançtan çalışanlar yeterince faydalanamamıştı. Son yıllarda yapılan ücret artışları ve sözleşme müzakereleri enflasyon oranının altında kalmıştı. Bu durumu düzeltmek amacıyla Coop ve sendikalar, çalışanlarının maaşlarına yüzde 3'lük bir zam yapma konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Aylık 4 bin 800 franga kadar maaş alan çalışanlar, genel bir artışla 140 frank daha fazla alacaklar.

Coop'un sendikaları -Unia, Syna, Coop Çalışanları Derneği (VdAC) ve İsviçre Ticaret Birliği- 2024 yılında başarılı bir ücret görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdular. Buna göre, aylık ücreti 4 bin 800 franga kadar olan tüm Coop çalışanlarına 140 frank genel bir ücret artışı yapılacak. Toplam ücretler yüzde 2,2 oranında artacak. Daha yüksek ücretli çalışanlar için bireysel ücret artışları da yüzde 1,5 civarında olacak.

Unia sendikası müzakere sorumlusu Anne Rubin, "Sonunda, küçük iyileştirmelerle yetinmiş veya bireysel ücret artışlarının bir parçası olarak eli boş bırakılmış uzun vadeli çalışanlar da önemli bir ücret artışı alacaklar" dedi. 

Geri Dön 31 Ekim 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN