Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mart 2024 Perşembe

Kilo verdiren iğneye yeşil ışık

İsviçre’de, Federal Halk Sağlığı Dairesi, zayıflama iğnesi olarak bilinen Wegovy’ye yeşil ışık yaktı.

Yapılan açıklamada, sağlık sigortası şirketlerinin bu iğnenin masraflarını Mart 2024’ten itibaren karşılayacağı duyuruldu. Uzmanlar, kararı 'obezite ile yaşayan insanların tedavisi için önemli bir adım' olarak nitelendirdi. Ayrıca bu iğneleri kullananların diyet ve egzersiz de yapmayı taahhüt edecekleri vurgulandı.

Federal Halk Sağlığı Dairesi’nin verilerine göre, İsviçre’de yetişkinlerin yüzde 11 ila 13’ü aşırı kilolu olarak kayıtlara geçti. Tahminlere göre, 18 yaş ve üzerinin yüzde 2’sinin Wegovy isimli bu iğneleri kullanması durumunda, devlete ek maliyetinin yılda en az 300 milyon frank olacağı belirtildi.

Diğer taraftan kararın, diyabet hastalarının kullandığı ilaçlardaki darboğazı da hafifleteceği vurgulandı. Son yıllarda zayıflamak için de kullanılan diyabet enjeksiyonlarını artan talep nedeniyle tedarik etmek zorlaşmıştı. Sosyal medya üzerinden söz konusu ilaçlar kilo verdiren mucizevi yöntem olarak paylaşılmıştı. Diyabet hastalarına yönelik bu enjeksiyonların, iştahı bastırarak ve insanların kilolarının yaklaşık beşte birini kaybetmelerine yardımcı olduğu öne sürülmüştü.

Geri Dön 14 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN