Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

İsviçre’de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'de acil servis kapasiteleri doldu. Bu hafta 'derin bir krize' döndüğü söylenen sağlık sistemi gündemdeydi.

İsviçre’de bu hafta neler yaşandı?

İşsizlik azaldı, kalifiye işçi açığı zirvede

İsviçre’de bu hafta açıklanan rakamlara göre işsizlik yüzde 2,2 ile son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Ne var ki ülkedeki kalifiye işçi açığı da tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Sendikalar, bunun sebebi olarak enflasyonun altında kalan maaş zamlarını işaret etti. Ticaret Sendikaları Federasyonu, 2022’de aylık ortalama 3 bin 860 frank olan asgari ücretin 4 bin 500 frank’a çıkarılmasını talep ediyor.

Acil servislerde kriz

Ülkede ciddi bir acil servis sorunu yaşanıyor. Kapasiteler dolmuş durumda. İsviçre Acil Tıp Derneği Eş Başkanı Vincent Ribordy, hastanelerin acil servislerinde yaşanan kapasite sorununun ‘derin bir krize döndüğü’ görüşünde. Valais kantonundaki bir hastane, acil servisinin kapasite yetersizliği nedeniyle 9 Ocak itibarıyla saat 18.00’den, sabah 08.00’e kadar hizmet vermeyeceğini açıklamıştı. Ribordy bu açıklamaya tepki gösterdi ve sağlık sistemindeki sorunun çözümü olarak personel açığının kapatılmasını işaret etti. Basel’de yapılan bir araştırmaya göre kapasitesi dolu hastanelerde günlük ölüm oranları yüzde 2 artıyor.

Enerjide haberler iyi

Enerji krizi de hafiflemiş görünüyor. Federal Elektrik Komisyonu, ülkede bu sene enerji kıtlığı yaşanmadan kışın atlatılmasına kesin gözüyle bakıyor. Sonuç veren tasarruf çağrıları sonrası geçtiğimiz yıl bu zamanlarda yüzde 55-60 civarında olan doğal gaz doluluk oranları bu yıl yüzde 75 seviyesinde. Öte yandan bol yağan yağmurlar sayesinde hidroelektrik rezervleri de ortalamanın üzerine çıktı. Ne var ki enerji güvenliği konusunda tehlike sürüyor. Komisyondan yapılan açıklama göre Rus gazına bağımlılıktan kurtulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda durum daha zor olabilir.

Davos Zirvesi başlıyor: Yüzlerce katılımcı özel jetle gidecek

Davos Zirvesi yarın başlıyor. 20 Ocak’a kadar devam edecek. Zirvenin başlıca konularından biri iklim değişikliğiyle mücadele. Buna karşın yüzlerce katılımcı zirveye özel jetle gidecek. Geçtiğimiz yılki zirve için toplamda 1.040 adet özel jet uçuşu gerçekleşti. Bu uçuşlarda toplamda 9 bin 700 tın yani 350 bin arabanın haftalık karbon salınımına eşdeğer miktarda salınım olmuştu.

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN