Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Haziran 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; göç tartışmaları ve şiddetli yağış sonrası yaşanan sel vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin Bern kentinde, ülkenin ilk Alevi mezarlığı kuruluyor. Mezarlık alanının inşası için 296 bin avroluk fon ayrıldığı duyuruldu. Şehir yönetimi, Alevi cemaatine mensup kişilerin Bremgarten mezarlığında oluşturulacak alana defnedileceğini açıkladı. Yapım çalışmalarının sonbaharda başlaması planlanıyor.

Göçmen karşıtı söylemler yeniden alevlendi

İsviçre'de göçün son 16 yılın zirvesine ulaşması, göçmen karşıtı tartışmaları yeniden alevlendirdi. Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkelerinden İsviçre'ye göç eden kişi sayısı 68 bine yükseldi. Seco raporuna göre, göç oranlarının artmasında işgücü piyasasındaki talebin etkisi büyük. İşverenlerin özellikle AB ülkelerinden gelen göçmenleri tercih ettiği görülüyor. İsviçre'ye çalışmak için gelenlerin yüzde 21’i Almanya’dan, yüzde 11’i ise Fransa’dan göç etti. İtalya, İspanya, Polonya ve Romanya'dan gelenler de onları takip etti.

Bu raporların yayımlanmasıyla birlikte göçmen karşıtı tartışmalar yeniden alevlendi. Aşırı sağ partiler, göç nedeniyle barınma krizinin derinleştiğini ve ülkeye göçmen kotası getirilmesi gerektiğini savundu.

İki kentin merkezi su altında kaldı

İsviçre'yi salı gecesi son 20 yılın en şiddetli fırtınalarından biri ve şiddetli yağış vurdu. Olumsuz hava koşullarından yurdun batı ve kuzeybatı bölgeleri etkilenirken, Morges ve Liestal kentlerinin merkezleri su altında kaldı. Morges nehrinin taşmasıyla birlikte özellikle Morges mevkiinde yolları, evleri, restoranları ve dükkanları su bastı. Vaud kantonundaki bir çok bölgede sabit hatlı telefonların bağlantısı kesildi. Basel Landschaft Kantonu ise dolu yağışından etkilendi, çok sayıda kasabada su baskınları yaşandı.

İsviçre-Almanya sınırında deprem

Almanya’nın güneyi ve İsviçre’nin kuzeyinde, perşembe günü sabah saat 03.00’da, 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde can kaybı veya yaralanma olmadı. Ancak bölge halkı depreme alışkın olmadığı için kısa süreli panik yaşandı.

Bölgesel ulaşıma 3,5 milyar frank ayrılacak

Federal hükûmet, toplu ulaşımı desteklemek ve bölgesel ulaşımı iyileştirmek amacıyla 3,5 milyar franklık fon ayıracak. Bütçe, 2026-2028 yılları arasında gerçekleştirilecek projeleri kapsayacak. Bu projeler kapsamında, Jura, Liestal-Basel, Lucerne-Engelberg, Urseren-Surselva ve Oberalppass bölgelerinde demir yolu bağlantıları güçlendirilecek. Ayrıca, Lozan ile Thonon-les-Bains (Fransa) arasında gemi seferleri artırılacak.

Çiftçiler Parkinson'un meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep etti

İsviçre'de çiftçi dernekleri, Parkinson hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu. Dernekler, uluslararası bilimsel çalışmalara dayanarak tarımda kullanılan pestisitlerle Parkinson hastalığı arasında bağlantı olabileceğini belirtti. Hastalığa yakalanan çiftçilere yalnızca tıbbi tedavi değil, malulen emekliliklerinde mali destek sağlanması da önerildi. Bu yıl ilkbaharda, Parkinson'un meslek hastalığı olarak tanınmasına yönelik talepler, Eyaletler ve Ulusal Konsey tarafından reddedilmişti.

Geri Dön 30 Haziran 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN