Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Haziran 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; ülkenin kuzeydoğusunu vuran sel, ardından gelen güneşli havayla birlikte artan polen yoğunluğu ve yeni korona varyantı vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre Ordusu, 3-13 Haziran 2024 tarihleri arasında Almanya'nın Schleswig kentinde düzenlenen NATO Tiger Meet tatbikatına katılıyor. İsviçre Hava Kuvvetleri, F/A-18 tipi dört uçakla tatbikata katılıyor. Pilotlar, uluslararası hava savunma konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı bulacak.

Tiger Meet tatbikatı, Avrupa'nın en büyük hava operasyonları tatbikatlarından biri ve her yıl farklı bir ülkede gerçekleştiriliyor.

Sel İsviçre'yi de vurdu

Almanya'nın güneyini vuran aşırı yağışlar sonrası yaşanan sel felaketi, İsviçre'nin kuzeydoğu bölgelerini de etkiledi. Ülkede yağışlar nedeniyle heyelan ve altyapı hasarları bildirildi.

Polen yoğunluğu arttı

İsviçre'de sel felaketine neden olan yağışlı havanın yerini güneşe bırakmasıyla birlikte ülke genelinde polen artışı yaşandı. Federal Meteoroloji Dairesi, metreküp başına 250 polen düştüğünü açıkladı. Alerjisi olanlara evlerini polen sayısının en düşük olduğu sabah ve akşam saatlerinde havalandırmaları, dışarıda güneş gözlüğü takmaları ve eve geldikten sonra duş almaları önerildi.

İsviçreli şirketler insan hakları ihlallerinde Çin'i geride bıraktı

Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, İsviçreli şirketler dünya genelinde insan hakları ihlallerinde Çin'i geride bıraktı. Raporda, 2010-2023 döneminde İsviçreli şirketlerin 96, Çinli şirketlerin ise 95 insan hakları ihlali yaptığı belirtildi. Küresel düzeyde en fazla hak ihlali madencilik sektöründe gerçekleşti.

İsviçreli maden şirketlerinin en fazla işçi hakkı ihlali yaptığı ülkeler Peru, Guatemala, Şili, Meksika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kolombiya olarak sıralandı. Glencore ve Solway şirketleri insan hakları konusunda en kötü performansı sergiledi.

Yeni korona varyantı hızla yayılıyor

Bilim insanları, “çok sayıda yeni mutasyon” içeren yeni bir korona varyantı tespit etti. İsviçre'de de mayıs ayından bu yana enfeksiyon sayısı artıyor. KP.2. P.2 adı verilen bu varyantın Avrupa ve ABD'de yayıldığı açıklandı. Japon bilim insanlarının araştırmalarına göre, KP.2 önceki varyantlara göre daha hızlı çoğalıp yayılıyor.

KP.2'nin olası semptomları arasında ateş, öksürük, titreme ve kas ağrısı yer alıyor. Epidemiyolog Timo Ulrichs, riskli grupların vaka sayısı artarsa, yeniden maske takmak gibi koruyucu önlemler alması gerekebileceğini söyledi.

Geri Dön 09 Haziran 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN