Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; gardiyanların yaşadıkları, siber dolandırıcılar ve savaş tatbikat vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

Zürih'te Merkez Kütüphane'nin duvarlarına Nazi grafitileri çizildi. Duvarlara sprey boyalarla gamalı haçlar ve 81, 88, KZ gibi Nazi kodları yazıldı. Bu olay bölgede tedirginlik yarattı. Zürih polisi, konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Gardiyanlar: Hayatımız tehlikede

Zürih'teki cezaevi doldu taştı. Gardiyanlar, yönetimden gizli biçimde 20 Minutes’a verdiği röportajda, "Hayatımız tehlikede, sesimizi duyurun“ çağrısında bulundu. İsmini vermek istemeyen iki gardiyan, cezaevindeki aşırı kalabalık ve personel sıkıntısı nedeniyle krizin her gün tırmandığını belirtti. Cezaevi yönetiminin fazlasıyla iyi niyetli bir tutum sergilediğini ve çalışanlarını riske attığını iddia ettiler. Gardiyanlar; mahkumların yüzde 80’inin Fas, Cezayir, Tunus ve Libya gibi Mağrip ülkelerinden geldikleri ve İsviçre adalet sisteminin manipüle ettiklerini öne sürdü.

Lozan'da uyuşturucu operasyonu: 39 kişi tutuklandı

Lozan'da, uluslararası bir uyuşturucu çetesine baskın düzenlendi. Kent genelinde çok sayıda konut ve depoya yapılan eş zamanlı baskınlarda 39 kişi tutuklandı.

Selfie turistlerinden giriş ücreti alınacak

İsviçre'nin Staubach Şelalesi ile ünlü köyü Lauterbrunnen'de turist yoğunluğunu kontrol altına almak amacıyla giriş ücreti alınması planlanıyor. Ücretin, özellikle selfie turisti olarak tanımlanan günübirlik ziyaretçilerden alınacağı duyuruldu.

Savaş tatbikatı: F18’ler otoyoldan kalkacak

İsviçre'de, savaş tatbikatı dolayısıyla 4-6 Haizran tarihleri arasında, savaş uçakları Vaud Kanton'unda bulunan A1 otoyolundan kalkacak.

Siber dolandırıcılara dikkat: Tatiliniz zehir olmasın

Online seyahat platformlarında artan siber dolandırıcılık olaylarına karşı uyarı yapıldı. Birçok otel ve işletmenin booking.com hesapları siber korsanlar tarafından ele geçirildi. Korsanlar, müşterilere ödemenin hesaba geçmediği gerekçesiyle otellere ait olmayan hesap ve linklere yönlendirme yaptı. Mesajların Booking üzerinden gelmesi nedeniyle dolandırıcılığın fark edilmesi zorlaştı. İsviçre polisi, online platformlar üzerinden gönderilen hiçbir linke para, pasaport ve kimlik bilgilerinin gönderilmemesi gerektiğini duyurdu.

Elektronik sigara yasağı gündemde

İsviçre Ulusal Konseyi, haziran ayında yeni Tütün Yasası tasarısını değerlendirecek. Tasarı kapsamında, tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanması önerisi de ele alınacak. Yeşiller ve Sol Partiler tarafından desteklenen önergeye, merkez sağ partiler karşı çıkıyor. Yeşiller Partili Christophe Clivaz, e-sigara tüketiminin gençler arasında hızla yayıldığını belirterek, milyonlarca mikroçip, pil ve elektronik parçanın tek kullanımlık üretildiğine ve sonrasında çöpe gittiğine dikkat çekti. Clivaz, "Yasağın acil olarak hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Geri Dön 26 Mayıs 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN