Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
31 Mart 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; Zürih Üniversitesi'ndeki taciz vakaları, Müslüman komşularına palayla saldıran şahıs ve iklim değişikliği vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre’nin Lozan Üniversitesi ve Fransa’nın Grenoble Üniversitesi tarafından yapılan ortak bir araştırma, iklim değişikliği nedeniyle Alp Dağlarındaki buzulların yüzde 46’sının eriyebileceğini ortaya koydu. Araştırmada, Alplerdeki buz hacminin erime eğilimini devam etmesi halinde 2050 yılına kadar yüzde 34 azalabileceğine dikkat çekildi.

Taciz vakaları artan Zürih Üniversitesi rakamları yayımlamıyor

Zürih Üniversitesi, okulda artan cinsel taciz vakalarına rağmen, 'veri gizliliği' gerekçesiyle somut rakamları yayımlamadı. Kanton Meclisi üyeleri Nathalie Aeschbacher ve Andrea Gisler'in bilgilere erişim sağlamaya çalışması gerginliğe neden oldu. Üniversite bir uyarı yazısı yayımlayarak, veri gizliliğe atıfta bulundu. Ancak Zürih Kantosu veri gizliliği uzmanları, cinsel taciz vakalarındaki sayıların kimlik tespitine neden olmayacağını savundu. Üniversite şeffaf olmamakla suçlandı.

Bern Üniversitesinde skandal: Bir asistan, öğrencinin burnunu kırdı

Bern Üniversitesi’nde ise, asistan olarak çalışan bir kişi, kopya iddiası üzerinden başlayan bir tartışma sırasında kontrolünü kaybederek öğrencisine saldırdı. Bern Polisi, olayın sadece bir yumruktan ibaret olmadığını, öğrencinin hastanelik oluncaya kadar dövüldüğünü ve burnunun kırıldığını açıkladı. Olayın ardından hastaneye kaldırılan öğrenci ameliyata alındı. Polis, olayın asistan ve öğrenci arasındaki bir makaleyle ilgili olduğunu, tartışmanın kopya iddiasıyla 'ChatGPT üzerinden metin yazma' konusunda başladığı bildirdi. Asistanın üniversitedeki görevine son verildi ve 8 bin frank idari para cezasına çarptırıldı.

Malulen emekli olan kişinin 2 şirketi çıktı

Luzern'de, geçirdiği trafik kazası nedeniyle çalışamayan ve malulen emekli olan bir kişinin, iki şirket kurduğu tespit edildi. Dolandırıcılıkla Mücadele Dairesi’nin soruşturmalarında adamın şirketlerinin 2014 yılından bu yana aktif olduğu ve işlerini büyüttüğü tespit edildi. Luzern Ceza Mahkemesi’nde görülen davada zanlı, dolandırıcılık suçundan iki yıl şartlı hapis cezasına çarptırıldı ve mahkeme, devlete 430 bin frank tazminat ödemesine hükmetti.

Müslüman komşusuna palayla saldırdı

İsviçre'nin Bad Ragaz bölgesinde bir şahıs, aylardır taciz ettiği Müslüman komşularına "Burada Müslümanlara yer yok" diyerek palayla saldırdı. Saldırıda 18 yaşındaki genç yaralanırken, 62 yaşındaki tekerlekli sandalyedeki babası ağır yarandı ve hayati tehkilesinin devam ettiği bildirildi.

Geri Dön 31 Mart 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN