Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Mart 2024 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; dilenciliğin yasaklanması tartışması, çocuk evlilikleri ve batan bankaların yöneticileriyle ilgili düzenleme vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'de Sandra Schneider'in, SVP'li meclis üyesi olarak, dilenciliğin yasaklanması çağrısında bulunmasına rağmen, Bern Kantonu Büyük Konseyi bu teklifi reddetti. Konsey, kanton hükûmetinin olumlu görüşüne rağmen, 102'ye karşı 48 lehte ve 6 çekimser oy ile dilenciliğin yasaklanması önergesini kabul etmedi. Bu kararla birlikte, dilencilikle ilgili düzenlemelerin belediyelerin sorumluluğunda olmaya devam etmesi kararlaştırıldı.

Alplerde kayakçılar kayboldu: 5 kişinin cesedine ulaşıldı, 1 kişi kayıp

İsviçre Alplerinde geçtiğimiz hafta sonu, kayak yapmak için Matterhorn dağına tırmanan 6 kişinin kaybolduğu duyuldu. Kayakçılardan beşinin cesedine ulaşılırken, bir kişi hâlen kayıp. Kayakçıların İsviçre vatandaşı olduğu, yaşlarının 21 ila 53 arasında değiştiği belirtildi.

Çocuk evliliklerine karşı düzenleme

Eyaletler Konseyi’nde (Ständerat), 18 yaşın altında yapılan evliliklerin, 25 yaşına kadar iptal edilebilmesini oy çokluğuyla kabul etti. Düzenlemelere göre, 16 yaşın altındaki çocuklarla yapılan yerli ya da yabancı evliliklerin de tanınmayarak, geçersiz kabul edilmesine karar verildi. Buna ek olarak zor kullanılarak yapılan evliliklerin, resmi veya dini olsun, cezai yaptırıma tabi tutulmasına onay verildi. Yasa tasarısı, 42’ye karşı sıfır oy birliğiyle Ulusal Meclis’e gönderildi.

Kilo verdiren iğneye yeşil ışık

Federal Halk Sağlığı Dairesi, zayıflama iğnesi olarak bilinen Wegovy’ye yeşil ışık yaktı. Yapılan açıklamada, sağlık sigortası şirketlerinin bu iğnenin masraflarını Mart 2024’ten itibaren karşılayacağı duyuruldu. Uzmanlar, kararı 'obezite ile yaşayan insanların tedavisi için önemli bir adım' olarak nitelendirdi. Ayrıca bu iğneleri kullananların diyet ve egzersiz de yapmayı taahhüt edecekleri vurgulandı.

Eczacılar ucuz muadil yerine pahalı ilaçları öneriyor

Yapılan bir araştırma, eczacıların, daha ucuz alternatifleri olmasına rağmen, hastalara daha pahalı ilaçlar önerdiğini ortaya koydu. Araştırma kapsamında 30 eczanede gerçekleştirilen test konsültasyonlarında, müşterilere daha uygun fiyatlı seçeneklerin bulunmasına karşın, çoğunlukla daha yüksek maliyetli ilaçların tavsiye edildiği ve ekonomik alternatifler hakkında bilgi verilmediği gözlemlendi.

Banka yöneticilerinin ücretleri geri alınabilir

İsviçre'nin parlamento alt kanadı, bankacılık sektöründeki düzenlemeler konusunda önemli bir adım atarak, devlet müdahalesiyle kurtarılması gereken büyük bankaların üst düzey yöneticilerinden, son 10 yılda elde ettikleri kazançların yarısının geri alınmasını öngören bir önergeyi onayladı. Önerge, 120 oyla lehte, 55 oyla aleyhte ve 18 çekimser oy ile kabul edildi. Özellikle sistemik olarak önemli kabul edilen, yani 'batamayacak kadar büyük' olan bankaların yöneticilerini hedef alıyor. Hükûmetin mali destek sağlamak zorunda kaldığı durumlarda, bu yöneticilerin son 10 yıl içindeki maaşlarının ve bonuslarının yarısını iade etmeleri gerekecek.

Geri Dön 17 Mart 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN