Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Ocak 2024 Pazar

İsviçre’de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre’nin gündeminde bu hafta; sanayi ürünlerinden gümrük vergisinin kaldırılması ve sahte mülakat soruşturması vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre’de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre’de Basel kanton polisi, yılbaşı gecesi ‘birkaç yüz kişilik aşırı sol grup’ tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Polisten yapılan açıklamada, ‘memurların sükunetini koruması sayesinde kurtuldukları’ ifade edildi. Polis sözcüsü, “Memurlar, dikkatlice sürmeye devam ederek kendilerini kurtardı” açıklamasında bulundu.

Sanayi ürünlerinden gümrük vergileri kaldırıldı

Ülkede, yeni yılla birlikte sanayi ürünlerine uygulanan gümrük vergileri kaldırıldı. Federal hükûmet, bu adımla birlikte hem üretici hem de tüketici fiyatlarının düşürülmesini hedefliyor. Öngörülere göre, uygulamanın İsviçre’ye yıllık getirisi 860 milyon frankı aşacak. Sanayi ürünleri; hem hammadde, tuz, yarı mamul ürünler ve makineler gibi üretim süreçleri için ara girdileri hem de bisiklet, ev aletleri, giyim ve ayakkabı gibi tüketim mallarını kapsıyor. 

Tarım ürünleri ise bu uygulamanın dışında bırakıldı. Yeni tarımsal ürünlerin ülkeye ithalatında gümrük vergisi alınmaya devam edilecek.

Korona testleri nisana kadar ücretsiz

Zürih’te yeni yılda bitirilmesi planlanan ücretsiz korona testi uygulaması, artan korona vakaları sonrası nisan ayına kadar uzatıldı. Ücretsiz test uygulamasının, Zürih’te ikâmet edenleri ve sağlık çalışanlarını kapsadığı bildirildi.

Türkiye tatilini uzatan aileye ceza

Aargau Kantonu’nda yaşayan Türkiye kökenli bir aileye, yaz tatilinden sonra çocuklarını okula 1 hafta geç göndermeleri sebebiyle 2 bin 200 frank ceza kesildi. Aile, yaz tatillerini, Türkiye’deki deprem nedeniyle uzatmak zorunda kaldıklarını söyledi ancak okul yönetimini ikna edemedi.

Sahte mülakat soruşturması

Zürih’te, bir bilişim şirketinin işe alımlarda usülsüzlük yaptığı ortaya çıktı. şirketin insan kaynakları biriminin, Hindistan’dan işe almak istedikleri yazılım mühendisleri için ülke yasalarını ihlal ettiği tespit edildi. Firmanın, iş görüşmelerinde, ulusal öncelik mevzuatı nedeniyle, İsviçre’de yaşayanlara, uygun aday bulunmazsa Avrupa Birliği vatandaşlarının işe alınmasına izin veriliyordu.  İnsan kaynakları uzmanları, yasalara uygun hareket edildiği algısı yaratmak için İsviçre’de çok sayıda mülakat yaptı. Ancak pozisyon için uygun aday hâlihazırda seçilmişti. Şikayetler üzerine soruşturma başlatılan şirketin e-postalarında usülsüz işe alımlara dair tüm kanıtlar ortaya çıkarıldı. 18’e yakın mülakatın göstermelik yapıldığı tespit edildi. Çalışma Bakanlığı, Hindistan’dan İsviçre’ye çalışmak için gelecek kişinin çalışma izninin iptal edildiğini, şirket yönetimi hakkında cezai işlem başlatıldığı açıklandı.

Geri Dön 07 Ocak 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN