Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Ekim 2023 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; binden fazla cinsel istismarın belgelenmesinin ardından Katolik Kilisesi'nde başlayan istifalar ve 60 bin kişilik iklim protestosu vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre Katolik Kilisesi'nde 20'nci yüzyılın ortalalarından bugüne kadar yaşanan binin üzerinde cinsel istismarın belgelenmesinin ardından istifalar sürüyor. Psikoposluk, iddialarda adı geçen Lozan, Cenevre ve Fribourg piskoposluklarının genel vekili Bernard Sonney’ın soruşturma bitene kadar görevinden ayrılma kararı aldığını duyurdu. Ayrıca Neuchatel kantonunda, belgelere adı karışan bir rahibin de görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi. 

On binler sokağa döküldü

Başkent Bern’de 60 binden fazla kişi iklim krizini protesto etmek amacıyla hafta sonu meydanlara indi. İsviçre İklim İttifakı öncülüğünde, Federal Meclis önünde yapılan eylemde iklim değişiklikleriyle mücadele etmek için daha fazla önlem alınması talep edildi.

Enflasyon aylar sonra ilk kez yükseldi

Federal İstatistik Ofisi’nin (BFS) istatistiklerine göre ülkede, eylül ayında enflasyon oranı yüzde 1,7 olarak kayıtlara geçti. Uzmanlar, geçtiğimiz mart ayında yüzde 3,4 bandında olan ve düzenli olarak düşmeye devam eden oranların ilk kez yükseldiğini belirtti.

Biel'de gaz fiyatına yüzde 23 indirim

Enerji hizmet sağlayıcısı Energie Service Biel (ESB) ise 1 Ekim itibarıyla gaz fiyatını yüzde 23 oranında düşürdüğünü duyurdu. Firma yetkilileri, fiyat istikrarı sağlamak amacıyla bu adımın atıldığını bildirdi.

Oy pusulaları seçmenlere gönderildi

22 Ekim'de yapılacak genel seçimler için hazırlıklar başladı. İsviçre Posta İdare’sinden yapılan açıklamada, 5 milyondan fazla oy pusulasının bulunduğu zarfların seçmenlere gönderildiği belirtildi.

Geri Dön 08 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN