Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
01 Ekim 2023 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta, Domino Servite isimli dini okulda ortaya çıkan cinsel istismar skandalı vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

Eski Özbekistan lideri İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın 857 milyon dolarlık banka hesaplarına el konuldu. Savcılık, Kerimova’nın rüşvet paralarını aklayan uluslararası bir suç şebekesinin yöneticisi olmakla suçlandığını duyurdu. İddianamede, soruşturmanın 2005-2013 yıllarını kapsadığı, bir Rus telekom firmasının Özbekistan kolunu işleten bir iş insanından da varlığından bahsedildi.

Dini okulda skandal: Cinsel istismar ve şiddet iddiası

St. Gallen kantonunda dini eğitim veren özel bir Hristiyan okulunda öğrencilerin yıllarca cinsel tacize ve şiddete maruz kaldığı iddia edildi. 1998 ile 2007 yılları arasında Domino Servite (Rabbe Hizmet Edin) isimli özel okulda eğitim gören 58 mezun öğrenci, BAV DOK’a verdikleri röportajda, kurumun o dönemki müdürü, eşi ve öğretmenleri tarafından şiddete ve cinsel istismara uğradıklarını anlattılar, “Öğretmenlerimiz tarafından, her gün, yarı çıplak bir şekilde kemerle dövülüyorduk. Hepimiz korkudan yıllarca sessiz kaldık” ifadeleri kullanıldı. Okul Müdürü Helga T. isimli kadın da kameralar önünde şiddete ilişkin suçlamaları kabul ederek yaptıklarından çok pişman olduğunu ifade etti. 

Google'da işten çıkarmalar sürüyor

Google İsviçre, ilkbaharda işten çıkardığı 250 çalışandan sonra şimdi de 53 kişinin işine son vereceğini açıkladı. Bu son gelişme, birçok teknoloji şirketinin benzer adımlar attığı bir dönemde Google'ın da bu trende katıldığını gösteriyor.

Basın emekçileri işten çıkarmaları protesto için meydanda

Lozan’da, basın emekçileri Tamedia şirketinin işten çıkarma planlarına karşı protesto gösterisi düzenledi. 70’in üzerinde gazetecinin yer aldığı eylemde, “Gazeteci olmadan bilgi olmaz” ve “Tamedia medyayı öldürüyor” döviz ve pankartları taşındı.

Genel seçimlerde yapay zeka kullanımı kısmen kısıtlanacak

Ekim ayında gerçekleşecek genel seçimler öncesi yapay zeka kullanımına kısıtlama geldi. Özellikle rakipleri eleştiren içeriklerde yapay zeka kullanımı yasaklanacak. İsviçre Sosyal Demokrat Partisi, Merkez Partisi, Yeşiller Partisi, Liberal Yeşiller Partisi ve Protestan Partisi tarafından imzalanan metinde yapay zeka kullanımının açıkça beyan edilmesi konusunda uzlaşma sağlandı. İsviçre Halk Partisi ise konu hakkında herhangi bir taahhütte bulunmadı.

Sağlık sigortası primlerine zam geliyor

Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Dairesi tarafından yapılan ortak açıklamada primlerin ortalama ayda 359,50 İsviçre frangına yükseleceği duyuruldu. Zamlara gerekçe olarak, sağlık sektöründe artan bakım maliyetleri ve şirketlerin sahip olduğu rezervlerin azalması gösterildi. Sağlık Bakanı Alain Barset, ülkenin sağlık sisteminin iyi olduğunu ancak bunun da bir bedeli olduğunu vurguladı.

Zürih Belediyesi: Anne ve baba kelimeleri cinsiyetçi

Zürih Belediyesi’nin ebeveynlere yönelik hazırladığı aylık bir bültende anne ve baba kelimelerinin cinsiyetçi olduğu savunuldu. Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı nesiller yetiştirilmesi için anne baba kelimeleri yerine ebeveyn ya da bakıcı sözcüklerinin kullanılması önerildi.

Geri Dön 01 Ekim 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN