Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Eylül 2023 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre'nin gündeminde bu hafta; hayali yatırım vaadiyle 3,5 milyon franklık vurgun yapan Türk ve kamusal alanda burka yasağının onaylanması vardı. İşte yaşananlar...

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

Basel Kantonu Savcılığı, 36 yaşında bir Türk vatandaşının hayali yatırım vaadiyle 79 kişiyi dolandırarak, 3,5 milyon franklık vurgun yaptığını duyurdu. Soruşturmaya tecavüz, kara para aklama ve rüşvet gibi suçların da dahil olduğu bildirildi. Olaylara, biri Alman vatandaşı olmak üzere cezaevinde çalışan iki kişinin daha karıştığı tespit edildi. 

Kamusal alanda burka yasağı onaylandı

İsviçre Parlamentosu, kamuya açık alanlarda burka giyilmesini yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Tasarı kapsamında, dış mekanlarda yüzün tamamen kapatılması yasaklanırken, göz, burun ve ağzın görünür olması gerektiği kaydedildi. Sağlık nedenleri ve ibadet gibi nedenlerle istisnalar uygulanabileceği bildirildi. Yasağı ihlal edenlere 1.000 franga kadar para cezası kesilecek. 

20 bin emekçi hayat pahalılığına karşı yürüdü

Bern’de 20 bin emekçi ücret artışı ve emekli maaşlarının yükseltilmesini talep etti. Yürüyüş; İsviçre Sendikalar Birliği, Travail, Suisse İşçi Sendikası, Kiracılar Birliği, Sosyalist Parti ve Yeşiller Partisi’nin ittifakıyla gerçekleşti.

Merkez, politika faizini sabit tuttu

İsviçre Merkez Bankası (SNB), peş peşe beş faiz artırımının ardından politika faizini yüzde 1,75'e sabitleyerek para politikasını sıkılaştırmaktan kaçındı. SNB, son bir kaç çeyrekte para politikalarının sıkılaştırıldığını, halihazırda hissedilen enflasyon baskısına karşı koyulmaya çalışıldığını bildirdi.

Sağlık Dairesi'nden 'aşı' çağrısı

Federal Sağlık Dairesi, her yıl İsviçre’de yaklaşık 500 kişinin grip nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayarak ‘aşı çağrısı’ yaptı.

Geri Dön 24 Eylül 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN