Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Haziran 2023 Pazar

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

İsviçre gündeminde bu hafta; referandum, Berset’in görevi bırakma kararı ve temkinli sıkılaşma yasası yer aldı. İşte bu hafta yaşananlar…

İsviçre'de bu hafta neler yaşandı?

Le News'in haberine göre; İsviçre'deki referandum ile, "Kurumlar Vergisi Yasası", "İklim Değişikliği ve İnovasyon Yasası" ve "Covid-19 Yasası" ile ilgili düzenlemeler onaylandı. İsviçreli seçmenler, Kurumlar Vergisi Yasası'na yüzde 78,45, İklim Değişikliği ve İnovasyon Yasası'na yüzde 59,07, Covid-19 Yasası'na ise yüzde 61,94 oranında destek verdi.

Karbon emisyonu 2050’ye kadar sıfıra indirilecek

İsviçre’de pazar günü düzenlenen referandumda, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında karbon emisyonlarının 2050’ye kadar sıfıra indirilmesi, yüzde 60’a yakın oyla kabul edildi. 

11 yıllık Berset dönemi kapanıyor

İsviçre’nin İçişleri ve Sağlık Bakanılığı görevlerini yürüten Alain Berset, 11 yıllık görev süresinin ardından bu yılın sonunda görevini bırakacağını duyurdu. 39 yaşındayken göreve gelen ve ülke tarihinin en genç bakanlarından biri olan Berset, artık ‘görevi bırakmak için doğru zamanın geldiğini’ söyledi. 

Temkinli sıkılaşma hamlesi

İsviçre Merkez Bankası, politika faizinde 25 baz puanlık bir artış yaparak sıkılaşma sürecini başlattı. Bu faiz artışı, önceki hamlelere göre daha sınırlı bir adım.

Kadınlar, erkeklerden üçte bir daha az emekli maaşı alıyor

Sigorta şirketi Swiss Life tarafından yayımlanan rapora göre, İsviçre’de emekli kadınlar, erkek meslektaşlarından yaklaşık yüzde 33 oranında daha az emekli maaşı alıyor. Federal İstatistik Ofisi'nin son verilerine göre, yıllık ortalama emekli maaşı, kadınlar için yaklaşık 36 bin frank iken, erkekler için 55 bin frank. Emekli maaşlarında cinsiyet eşitsizliği, Avrupa Birliği genelinde ise yüzde 25 civarında. 

Geri Dön 25 Haziran 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN