Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Nisan 2024 Perşembe

İsviçre polisinden siber dolandırıcılık uyarısı

İsviçre'de, son haftalarda mobil dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı vakalarında ciddi bir artış yaşandığına dair uyarılarda bulunuldu. 

Zürih Polisi, kimlik avı dolandırıcılığının zirveye ulaştığını ve yüzlerce vakanın rapor edildiğini açıkladı. Dolandırıcılar, akıllı telefonlara korsan yazılımlar yükleyerek ve kişisel bilgileri, özellikle kimlik ve kredi kartı bilgilerini çalarak faaliyetlerini sürdürüyor. Polis, dolandırıcılık girişimlerinde sıkça kullanılan iki örnek vakayı paylaştı.

Örnek 1: Sahte kargo firması SMS'leri

Kargo firmaları adına gönderilen sahte SMS'ler, alıcıların "adres bilgilerinin net olmaması" nedeniyle paketlerinin teslim edilemediğini belirtiyor. Bu mesajlar, alıcıları kendi adreslerini doğrulamak için bir linke tıklamaya yönlendiriyor. Link üzerinden tıklama yapıldığında ise korsan yazılım cep telefonuna yükleniyor. Bu tür dolandırıcılıklarda en çok DHL ve UPS firmalarının isimleri kullanılıyor. Polis, kargo firmalarının asla e-posta veya SMS yoluyla kişisel bilgileri talep etmeyeceğini vurguluyor.

Örnek 2: Polisten gelen Sahte aramalar

Dolandırıcılar, tehlikede olduğunuzu ve korunmak için önemli bir yazılımı yüklemeniz gerektiğini belirten sahte aramalar yaparak kişileri kandırmaya çalışıyor.

Bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olunması ve şüpheli durumlarda yetkililere haber verilmesi gerektiği konusunda halk uyarılıyor. İsviçre'de artan mobil dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı vakaları, vatandaşların kişisel bilgilerini korumalarının önemini bir kez daha gündeme getiriyor.

Geri Dön 18 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN