Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
10 Temmuz 2023 Pazartesi

İsviçre istihbaratından 'Zelensky' raporu

İsviçre istihbaratı, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin, en büyük siyasi rakibini siyaseten ortadan kaldırmaya çalıştığını iddia etti.

İsviçre istihbaratından 'Zelensky' raporu

Rusya'daki Wagner paralı asker grubunun girişimi sonrasında yazılan ve NZZ am Sonntag gazetesi tarafından görülen değerlendirmeye göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin gelecek yılki seçimler öncesinde en büyük rakibi olan Kiev Belediye Başkanı Vitaly Kliçko'yu siyasi olarak ortadan kaldırmaya çalıştığı iddia ediliyor. İddia, "güvenilir istihbarata" dayandığı belirtilerek, Zelensky'nin Klitschko'yu siyasi olarak ortadan kaldırmak için otoriter özellikler sergilediği ifade ediliyor. Raporun yazarları, "Batı devletlerinin bu konuda başkan ve çevresi üzerinde baskı uygulamasının oldukça olası olduğunu" belirtiyor.

NZZ'ye göre rapor, Almanya'ya Leopard 1 tanklarının Ukrayna'da kullanımı için satışının tartışılacağı gün İsviçre hükûmetine dağıtıldı. Ancak bu öneri daha sonra reddedildi.

St. Gallen Üniversitesi Doğu Avrupa Çalışmaları Profesörü Ulrich Schmid, Zelensky'nin yeniden seçilme konusunda endişelenmesine gerek olmadığını söyledi. "Rus saldırısına karşı Kiev'den ayrılmama cesur kararı almasından bu yana, halk arasında büyük bir kredisi var" dedi. Ancak Schmid, ülkedeki demokrasi için bazı önemli unsurların eksik olduğunu ekledi. "İşleyen bir demokrasinin önkoşulları nelerdir?" diye soran Schmid, "Bağımsız partiler ve özgür bir basın. Şu anda Ukrayna'da hiçbiri bulunmuyor" dedi.

NZZ'ye göre İsviçre dışişleri ve savunma bakanlığı, gizli rapor hakkında yorum yapmayı reddetti.

Paralemento üyelerinden 'demokrasi' vurgusu

Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana İsviçre dahil Batılı ülkelerden geniş destek alıyor. Üç hafta önce Ukrayna lideri, İsviçre parlamentosuna video konferans aracılığıyla hitap etti, ancak Halk Partisi bu etkinliği boykot etti. Tüm partiler Ukrayna'ya destek verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olsa da, bazı parlamento üyeleri demokratik reformların da gerekliliğine dikkat çekiyorlar.

Sosyal Demokratların eş başkanı Cédric Wermuth, "Dayanışmamız, Ukrayna halkına yapılan saldırılar altında olan Zelensky şahsı veya siyasi partiyle değil, Ukrayna halkıyla" dedi. "Zelensky'nin iç politikasını, özellikle sol bakış açısından eleştirmek için iyi nedenler var" dedi.

Radikal-Liberal parti üyesi Damien Cottier ise NZZ'ye verdiği demeçte, "Önemli olan, savaş sona erdiğinde, hemen serbest ve adil seçimlerin yapılması gerektiğini Kiev hükümetine açıkça belirtmektir" diye konuştu.

Geri Dön 10 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN