Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Mayıs 2024 Cuma

Boğmaca vakaları iki katına çıktı

Avrupa genelinde boğmaca vakalarında artış olduğu duyuruldu. İsviçre Halk Sağlığı Dairesi, vaka sayısının 2023 yılına göre iki katına çıktığını açıkladı.

Pandemiden önce vaka sayıları 100 bin kişi başına 40 ila 164 arasında değişiyordu. Basel Üniversitesi Çocuk Hastanesi Bölümü Başkanı Ulrich Heininger, hastalığın hızla yayıldığını belirtti ve "Hastalık özellikle bebekleri etkiliyor. Koruyucu antikorların bebeğe aktarılması için hamile kadınların aşı olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü doğumdan sonraki ilk iki ay bebekler aşılanamıyor" dedi.

Uzmanlar, boğmacanın 1 yaş altı ve yenidoğan bebeklerde solunum durmasına neden olabileceğini ve beyinde hasar oluşturabileceğini belirtti. Boğmacanın yetişkinleri de etkileyebileceği ve ilerlemesi durumunda kronik öksürüğe yol açabileceği ifade edildi. Boğmaca, Bordetella pertussis isimli bakteri nedeniyle ortaya çıkıyor ve geç fark edilmesi durumunda organlarda kalıcı hasara neden olabiliyor.

Geri Dön 17 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN