Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
11 Mayıs 2023 Perşembe

Alpler'de plastik yiyen mantar keşfedildi: Geri dönüşümde rol oynayabilir

Bilim insanları, İsviçre Alpleri’nde biyolojik olarak parçalanabilen plastik türlerini sindirebilen mantar ve organizmalar keşfetti. Bilim adamları, bu yeteneğin endüstriyel seviyede kullanılması durumunda, geri dönüşümde ciddi ölçüde para ve enerji tasarrufu sağlanabileceği görüşünde. 

Yeni keşfedilen bu mantarların en önemli özelliği, plastiği düşük sıcaklıklarda da sindirebilmeleri. Daha önce de plastiği sindirebilen bazı organizmalar keşfedilmişti, ancak sindirimin başlaması için sıcaklık 30 derecenin üzerinde olması gerekiyordu. Bu da, geri dönüşüm işlemlerinin ısıtma açıdan maliyetli olmasına ve karbon salınımı yapmasına yol açıyordu. Bilim insanları, bu nedenle soğuğa adapte olmuş organizmalar bulmak için dağlarda ve kutup bölgelerinde araştırma yapmaya başlamıştı.

Keşfedilen mantar türünün plastiği sindirme yeteneğinin, eğer endüstriyel ölçekte kullanılabilirse, geri dönüşüm ve çevre kirliliğiyle mücadele açısından çok faydalı olacağı düşünülüyor. 

Geri Dön 11 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN