Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Mart 2024 Pazartesi

Kıbrıslı Türkler İngiltere Parlamentosu önünde eylem yapacak

Kıbrıslı Türkler, BM'nin 186 sayılı kararının 60'ıncı yıldönümünde, İngiltere Parlamentosu önünde protesto gösterisi düzenleyecek.

Kıbrıslı Türkler İngiltere Parlamentosu önünde eylem yapacak

İngiltere merkezli insan hakları grupları Embargoed! ve Britanya Kıbrıs Türk Derneği (BTCA), Kıbrıslı Türklere yönelik ambargoları başlatan BM'nin 186 sayılı kararının 60'ıncı yıldönümünde, bugün saat 12.00'de Londra'daki İngiltere Parlamentosu önünde bir eylem düzenleyecekler. Bu eylem, Kıbrıs Türk halkına yönelik 'insanlık dışı tecritin sona erdirilmesi' çağrısında bulunmayı amaçlıyor.

1963 ve 1964'teki katliamlar sonrası Kıbrıslı Türkleri koruma amacıyla kabul edilen 186 sayılı BM kararı, Kıbrıslı Türklerin siyasi ve insan haklarının elinden alınmasına neden oldu. Bu karar, nesilden nesile Kıbrıslı Türklerin ikinci sınıf bir yaşam sürmesine yol açtı.

Açıklamada, Kıbrıslı Türklerin dünya ile doğrudan ticaret, seyahat ve iletişim kurma haklarının engellendiği, her şeyin Türkiye veya Güney Kıbrıs üzerinden yapılması gerektiği ve bu durumun maliyet ve zaman kaybına neden olduğu belirtiliyor. Uluslararası platformlarda temsil edilme, etkinliklere ve spor müsabakalarına katılma hakkının da engellendiği vurgulanıyor.

Gruplar, İngiltere'nin 186 sayılı kararın Kıbrıslı Türklere zarar verdiğini kabul ederek bu tarihi hatayı düzeltmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, BM'nin bu kararının yeniden değerlendirilmesi ve Kıbrıslı Türklerin tecrit edilmesine son verilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu durum, Kıbrıslı Rumları tek meşru hükümet olarak göstermekte ve izolasyonist politikaları güçlendirmekte olduğu için eleştiriliyor.

Geri Dön 04 Mart 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN