Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Ağustos 2023 Cumartesi

British Museum müdürü istifa etti

British Museum'da meydana gelen kayıp, çalıntı ve zarar görme olayının ardından müze yöneticisi Hartwig Fischer istifa etti. 

British Museum müdürü istifa etti

Fischer, müzenin geçmiş yıllarda yaşanan bu olaya yeterince tepki vermediğini ve sorunun şimdi tam olarak ortaya çıktığını belirtti. Fischer, müze müdürünün sorumluluğunun altını çizerken, tarihi eser uzmanı Ittai Gradel'in çalınan bazı eserlere sahip olduğu iddiaları için özür diledi ve "Yanlış yönlendirildim" dedi. İstifası British Museum Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen Fischer, yeni müdür atanana kadar göreve vekaleten devam edecek.

Müzenin karşı karşıya olduğu ciddi iddiaların önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Fischer, görevde bulunmasının artık 'dikkat dağıtıcı' olduğunu düşündüğünü ifade etti. Eski İngiltere Maliye Bakanı ve British Museum Yönetim Kurulu Başkanı George Osborne, Fischer'in bu zor dönemde onurlu bir duruş sergilediğini belirtti. Osborne, yönetimin yanlışları düzelteceğini ve güveni yeniden inşa edecek adımlar atacağını vurguladı.

Bazı eserler eBay'de satışa çıkmıştı

British Museum, geçtiğimiz günlerde depolarda yer alan birçok tarihi eserin çalındığını, kaybolduğunu veya zarar gördüğünü açıklamıştı. Özellikle Akdeniz kültürleri ve Helenistik dönem eserleri alanında çalışan küratör Peter Higgs'in müzedeki eserlerden sorumlu olduğu ve yaklaşık 2 bin eserin kaybolduğu belirtilmişti. Bazı eserlerin yıllardır eBay gibi platformlarda satışa çıkarıldığı ortaya çıkmış, müze kataloglarında fotoğrafı bulunmayan eserlerin satışa çıkarıldığı ifade edilmişti. Arkeolog Dorothy Lobel King ise müzenin kayıpları kabul etmediğini ancak akademik amaçlar için talep ettiği eserleri bile göremediğini dile getirmişti.

Geri Dön 26 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN