Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Maliye Bakanı: Almanya'da çok az çalışılıyor - 18 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Mart 2024 Salı

Ağrı kesici 3 binden fazla kişiyi canından etti

Birleşik Krallık'ta reçeteli ilaç pregabalinin kullanımına bağlı ölüm vakaları son beş yılda alarm verici bir şekilde artarak 3 bin 400 kişiye ulaştı.

Ağrı kesici 3 binden fazla kişiyi canından etti

Bu artış, ülkedeki uyuşturucu bağlantılı ölüm vakaları arasında en hızlı yükselişi temsil ediyor. İsveç'te yapılan bir araştırma, bu ilacın intihar riskini artırabileceğine dair bulgular ortaya koydu. Pregabalin, İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından özellikle epilepsi, anksiyete bozuklukları ve diyabetik nöropati veya zona kaynaklı sinir ağrılarının tedavisinde tercih ediliyor. Bu durum, Almanya'da da benzer bir eğilimi yansıtıyor, pregabalin 2004'ten bu yana en çok reçete edilen ilk 30 ilaç arasında bulunuyor.

Bremen Yasal Sağlık Sigortası Doktorları Birliği, pregabalinin giderek artan bir oranda kullanılması ve yıllar boyunca reçete sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Uzmanlar, ilacın 'uyuşukluk ve zihinsel bozukluk, görme sorunları, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve intihar eğilimi' gibi ciddi yan etkilere yol açabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca, pregabalinin diğer güçlü ilaçlarla etkileşime girmesi durumunda ölümcül sonuçlar doğurabileceği belirtiliyor. Bu ilacın, tek başına ölüm nedeni olmasa da, tehlikeli ilaç kombinasyonlarının bir parçası olarak ölüme yol açabileceği vurgulanıyor.

Geri Dön 12 Mart 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN