Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Mayıs 2024 Perşembe

Yakında marketlerde kahve rengi yumurta olmayacak

Hollanda'da kahverengi yumurtalar, beş yıl sonra market raflarından kalkacak. Gerekçesiyse; beyaz yumurtlayan tavukların daha uzun yaşaması, daha fazla yumurtlaması ve daha az yem tüketmesi.

Hollanda’da Wageningen Üniversitesi Kümes Hayvancılığı Ekonomisti Peter van Horne, en geç beş yıl içinde süpermarket raflarında kahverengi yumurtaların bulunmayacağını söyledi. Telegraaf’a konuşan Peter van Horne, beyaz yumurtlayan tavukların daha uzun yaşadığını, daha fazla yumurtladığını ve daha az yem yediklerine dikkat çekti. Ancak tüketicilerin kahve rengi yumurtaları daha doğal algıladıkları için beyaz yumurtaların daha az tercih edildiği ifade edildi.

Van Horne, beyaz bir tavuğun yılda ortalama 450 yumurta, kahve rengi tavuğun ise yaklaşık 380 yumurta yumurtladığını söyledi, „Kahverengi yumurta üretmek için herhangi bir argüman düşünemiyorum. Beyazların yalnızca avantajları var.” Dedi. 

Hollanda Lidl, Albert Heijn gibi çok sayıda süpermarket zinciri beyaz yumurtaların sürdürülebilirliğine vurgu yaparak, raflarının yüzde 80’inde beyaz yumurta satmaya başladı.

Beyaz yumurta tavukları, kahverengi yumurta tavuklarına göre daha küçük ve dolayısıyla daha az alana ihtiyaç duyuyorlar. Serbest gezinen çiftliklerde, bir tavuğun egzersiz yapabileceği alan miktarı önemli. Beyaz yumurta tavukları, daha küçük yumurtalar bırakıyor ve bu da hayvanlar için daha az stresli bir üretim süreci demek. Beyaz yumurta tavukları, 100 hafta boyunca yaklaşık 500 yumurta bırakırken, kahverengi yumurta tavukları 82 hafta içinde 380 yumurta bırakıyor. Ayrıca, kahverengi yumurta tavukları günde 135 gram yem tüketirken, beyaz tavuklar bunun 15 gram daha azını tüketiyor. Bu nedenle, çiftçiler daha az yem kullanmak, yetiştirmek ve taşımak zorunda kalıyor.

Geri Dön 09 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN