Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Mayıs 2023 Pazartesi

Türkiye seçimlerinde kavga: Polis OHAL ilan etti!

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için oy verme işlemi sona ererken, sandık başında yaşanan arbede sonrası Amsterdam polisi olağanüstü durum ilan etti.

Oy verme işlemi RAI Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyordu ve sandıklar kapatılmadan önce Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu destekçileri arasında kavga çıktı. Hollanda kamu yayıncısı NOS'a konuşan bir tanık, son günlerde RAI'deki oy verme işlemleri sırasında gerginlikler olduğunu, ancak durumun oy verme işleminin son saatlerinde kontrolden çıktığını söyledi.

BBC'de yer alan habere göre; oy verme işleminin yapıldığı RAI Fuar ve Kongre Merkezi sözcüsüne göre, kavga, sandık başında görevli iki siyasi partinin temsilcileri arasında yaşandı. Ancak Amsterdam polis sözcüsü 'büyük bir olay' yaşandığını açıklarken, Türkiye'nin Amsterdam Başkonsolosluğu yetkilileri ise olaylarla ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Olayın ardından sandık başında görevli yaklaşık 100 kişi RAI Fuar ve Kongre Merkezi'nde kaldı ve oy sandıkları ile pusulaları güvence altına aldılar. Türkiye'nin Amsterdam Başkonsolosluğu yetkilileri ise oy sandıklarını güvenli bir yere götürdüler.

Hollanda'da yaklaşık 260 bin Türkiye vatandaşının oy kullanma hakkı bulunuyor. Hollandalı düşünce kuruluşu Clingendael Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Hollanda'daki Türk seçmenlerin sandığa gitme oranı yaklaşık yüzde 56. Hollanda'da yapılan 2018 seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika'dan sonra en büyük desteği Hollanda'dan almıştı. O dönem Hollanda'da oy kullanan Türk seçmenlerin yüzde 73,3'ü tercihini Erdoğan'dan yana kullanmıştı.

Oy pusulaları 14 Mayıs'tan önce Türkiye'ye gönderilecek.

Geri Dön 08 Mayıs 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN