Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2024 Pazartesi

Tehditler nedeniyle 59 bilim insanı koruma altında

Hollanda'da Kasım 2022 ile Aralık 2023 arasında, tehditler nedeniyle 59 bilim insanı ve üniversite personeli koruma altına alındı. 

Tehditler nedeniyle 59 bilim insanı koruma altında

Tehditler, iklim değişikliği, Gazze'deki durum ve göç üzerine çalışan bilim insanlarını hedef aldı. Kadınlar ve genç araştırmacılar da sıkça hedef alınıyor. Güvenlik önlemleri arasında iletişim bilgilerini web sitelerinden kaldırmak ve kişileri fiziksel olarak taşımak gibi tedbirler alındı. Tehdit edilen bilim insanları için 2022 sonunda bir yardım hattı kuruldu.

Bilim insanları çalışmalarını paylaşmaktan çekiniyor

Bu tehditlerin artmasında aktivizmin ve toplum ile devlet normlarının bulanıklaşmasının etkili olduğu belirtiliyor. Bu durum, bilim insanlarının çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmaktan çekinmelerine neden oluyor. Amsterdam Üniversitesi Güvenlik Müdürü Jaap Weijermans, hassas konular üzerinde çalışan bilim insanlarının artık röportajlara veya tartışma programlarına katılmaktan korktuğunu söyledi.

Toplum için alarm verici

Üniversiteler Hollanda (UNL) Başkanı Caspar van den Berg, bu sonuçların kabul edilemez olduğunu belirtti. Bilim insanlarının güvenlik endişesi taşımasının ve kamuoyuyla daha az iletişim kurmasının toplum için alarm verici olduğunu vurguladı. Bilimsel çalışmaların giderek daha fazla sorgulandığı bir dönemde, bilim insanlarının kendilerini güvende hissetmelerinin ve iletişim kurabilmelerinin önemine dikkat çekti.

Geri Dön 24 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN