Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Nisan 2024 Pazartesi

Sadece 27 bin kişi erken emeklilikten yararlandı

Hollanda'da, sadece 27 bin kişinin erken emeklilik imkânından yararlandığı ortaya çıktı. Sebebi ise belirsiz ağır iş tanımı.

Sadece 27 bin kişi erken emeklilikten yararlandı

Hollanda'da, Sosyal Güvenlik Kurumu UWV'nin verilerine göre, milyonlarca çalışandan sadece çok az bir kesimin erken emeklilikten yararlandığı görülüyor. Erken Emeklilik Düzenlemesi (RVU) hakkındaki tartışmalar devam ederken, pratikte hiç kimsenin bu imkândan faydalanmak istemediği anlaşıldı. Sendikalarla resmi makamlar arasında yapılan anlaşmalar üç yüz toplu iş sözleşmesine dahil edildi. Teorik olarak, birçok çalışan bu düzenlemeyi kullanabilirken, ağır iş tanımı belirsiz olduğundan anlaşmazlık sürüyor.

Ağır iş tanımı sorunu

RVU, genel yaşlılık sigortası AOW yaş sınırına ulaşamayacak kadar ağır işlerde çalışanlar için tasarlandı. Ancak ağır iş tanımı hala net değil. Bu, birçok çalışanın bu düzenlemeden faydalanmasını engelliyor.

Sendikalardan grev tehdidi

Özellikle FNV Sendikası, bu belirsizliğe tepkili. Sendikalar, kalıcı bir düzenleme ve net bir "ağır iş" tanımı istiyor. Taleplerine yanıt alamadıkları takdirde eylem ve grev tehdidinde bulunacaklarını belirtiyorlar.

Gereken diğer koşullar

RVU'dan yararlanmak için sadece 'ağır iş' kriteri yeterli değil. Çalışanların, işletmede veya sektörde belirli bir hizmet süresini de tamamlamış olmaları gerekiyor. Bu süre 5 ila 25 yıl arasında değişirken, ortalama olarak 18 yıl olarak belirlenmiş durumda.

Erken emeklilik fırsatı cazip olsa da, karmaşık koşullar ve belirsizlikler nedeniyle bu düzenlemenin yaygın olarak kullanılması engelleniyor. Milyonlarca çalışanı kapsayacak net bir "ağır iş" tanımı ve daha basit bir uygulama prosedürü gerekiyor.

Geri Dön 08 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN